haberler

Kastamonu, Kültür Başkentliği Unvanını Layıkıyla ve Hakkıyla Taşıdı

Onurluyuz, gururluyuz… Çünkü biz Türk Dünyasıyız…

Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını muhteşem bir törenle devretti

Kastamonu, 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını muhteşem bir kapanış töreninin ardından Kırgızistan’ın Oş şehrine devretti.

Kastamonu’nun Kazakistan’ın kadim şehri Türkistan’dan 2017 yılında devraldığı Türk Dünyası Kültür Başkenti Bayrağı, Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen görkemli kapanış töreninin ardından Kırgızistan’ın Oş şehrine devredildi. Kapanış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun Kastamonu’nun ‘2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ unvanını layıkıyla ve hakkıyla taşıdığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Türkiye’de  şehirlerin mimari mirasının korunma derecesi hakkında araştırma yaptıklarını belirten ve mimari mirasın korunmasının çok önemli olduğunu anlatan Dursun; “Ama bu mimari miras yanında insani ve beşeri mirasın korunması, devam ettirilmesi de çok önemli. Onun için bu şehrin mimarisi ya da ruhaniyetinin, bereketinin, kereminin de olmasını ısrarla vurguladım. Türk Dünyası Kültür Başkenti daha önceki Anadolumuzun, bozkırımızın güzel şehri Eskişehir’e nasip olmuştu.  Bu sefer de buraya nasip oldu. Hepimizin büyük bir manevi haz ile huzuruna diz çöktüğümüz,  gelir gelmez ziyaret ettiğimiz Hz. Pir’imizi de buradan dua ile selamlıyorum.
Türkler dünya sahnesinde var olduğundan beri tarihin en önemli aktörlerinden. Milattan öncesine dayanan varlıkları ile Türk Devletleri sevgi, hoşgörü, kardeşlik, dayanışma, erlik, yiğitlik ve erenlik vasıflarıyla hep ön plana çıkmışlardır. Böylesine insani değerlere temel atan önemli çalışmaları hepimiz Türk Kültürü açısından çok önemsiyoruz. Bunu en önemli görev olarak üstleniyoruz. Bunun dışında kültür ve sanat değerlerimizi, kültür varlıklarımızı ve dilimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının ortak aklı ve sözcüsü haline gelen TÜRKSOY, 25 yıldır bu amaca başarı ile hizmet etmektedir. Yine TÜRKSOY’un Türk ülkeleri arasında anlaşmayı sağlamak için özgürce gelişen Türk Dünyası Kültür Başkenti projesini ve kentlerin kültürel bir marka değeri kazanması açısından bu çalışmayı çok önemsiyoruz” diye konuştu.
Kırgızistan’ın Oş şehrinin “2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” olarak seçildiğini hatırlatan Dursun, “Türk kültürü önümüzdeki yıl Kırgızistan’ın Oş şehrinden yansımaya devam edecektir. Türk dünyası kültür başkenti sembolünü Oş şehri adına Kırgızistan Kültür Bakanı’na bugün teslim etmekten büyük mutluluk duyduk” dedi.

BABAŞ: “BUGÜN DÜZENLEMİŞ OLDUĞUMUZ KAPANIŞ PROGRAMI BİZLER İÇİN ASLA BİR VEDA DEĞİLDİR”

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu kapanış programında konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise şunları ifade etti: “Hoca Ahmet Yesevi’nin aydınlattığı Kazakistan’ın kadim şehri Türkistan’dan aldığımız Türk Dünyası Kültür Başkenti Bayrağı, Şeyh Şaban-ı Veli’nin semalara ışık saçtığı Osmanlı’nın kadim şehri Kastamonumuzda bir yıl boyunca tüm şanı ve birleştirici özelliğiyle dalgalanmıştır. Bugün düzenlemiş olduğumuz kapanış programı bizler için asla bir veda değildir. Bugün Kastamonumuzun; tüm değerlerini dünyaya tanıtmaya devam edeceğimizin bir göstergesi, dünya kenti olma hedefimize koşar adım ilerleyeceğimizin ispatıdır. Kastamonumuz; 5 Aralık 2017 tarihinde Kazakistan’ın Türkistan şehrinde düzenlenen Türksoy’un 35’inci daimi konsey toplantısında ülkemizin Türk Dünyası Kültür Başkenti adayı olarak gösterilmiştir. Yapılan değerlendirmede ilimiz oy birliğiyle 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olma onuruna erişmiştir. O günden bu güne; tarihi kızak yarışları ve kar festivali, Türksoy basın ödülleri, gastronomi atölyeleri, Türk Dünyası Kültür Başkenti açılışı, ITB fuarı, ahşap fuarı, konserler, fotoğraf sergileri, sempozyumlar gibi birbirinden önemli ulusal ve uluslararası alanda şehrimize değer katan 80 etkinliğe imza atılmıştır. Başbakanlık tanıtım fonunun da katkılarıyla şehrimizin tanıtımı en iyi şekilde yapılmış, Şeyh Şaban-ı Veli ve evliyalar haftası Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine alınmış, İstiklal Yolu Milli Parkı ilanı gerçekleştirilmiş, kültür merkezi gibi önemli işler yatırım programına alınmıştır.

DÖRT YIL GİBİ KISA BİR SÜREDE KÜLTÜREL MİRASIMIZI CANLANDIRMAK ADINA YAKLAŞIK 60 MİLYON TL’LİK YATIRIMI ŞEHRİMİZE KAZANDIRDIK”

Özellikle gastronomi alanında ilimiz ciddi bir yol kat etmiş, gerek ulusal gerekse uluslararası arenada yöresel mutfağımız tam not almıştır.  Tüm çalışmaların neticesinde 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’yu yaklaşık 2 milyon kişi ziyaret etmiştir. Bu rakam kısa sürede ne denli büyük bir çalışma yapıldığının da kanıtıdır. 2018 yılının Kastamonumuz ve belediyemiz için ayrı bir yeri vardır. İlimiz 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşırken Kastamonu Belediyemiz ise kuruluşunun 150’ncı yılını kutlamıştır. Devlet-i Aliye’nin ilk 10 belediyesinden biri olma şerefi ve Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanının ve sorumluluğunun bizler fazlasıyla bilincindeyiz. Bu doğrultuda; tarihimize, kültürümüze, ecdat yadigarı eserlerimize ve geleceğimize sahip çıkma adına Kastamonu Belediyesi olarak birbirinden önemli projeleri hızla tamamladık. Ecdada saygının bir gereği olarak başlattığımız tarihi seferberlik kapsamında dört yıl gibi kısa bir sürede kültürel mirasımızı canlandırmak adına yaklaşık 60 milyon TL’lik yatırımı şehrimize kazandırdık. Şeyhoğlu, Aktekke, Atabey, Hüma hatun, Aycılar, Mazlumcuoğlu, Çatlakoğlu, Ahmet kaptan, Koçoğlu ve Aşıklar Konağı gibi 30’un üzerinde asırlık konağımızı yeniden ayağa kaldırdık. Çarşı, kale ve mahalle üçgenini baz alarak yaptığımız çalışmalar doğrultusunda sokak sağlıklaştırma projelerimizin iki etabını tamamladık. Bu kapsamda 200’ün üzerinde tarihi ve ahşap binamızın cephe onarımlarını yaptık. Tarihi sokaklarımızı yeniden o ihtişamlı günlerine kavuşturduk.  110 binanın dış cephe iyileştirmesini yaptığımız tarihi bakırcılar çarşımızdaki çalışmalarımız tamamlandığında; Nasrullah Meydanı, hanlar bölgesi, kale ve Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi boyunca uzanan bir tarih koridorunu tamamlamış olacağız.

“BİZİM BURADAKİ HEDEFİMİZ UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİ’NE İLİMİZİN ADINI YAZDIRMAKTIR”

Hayata geçirdiğimiz projelerin tarihi kentler birliği tarafından üç yılda üç ödül ile desteklenmesi doğru yolda ilerlediğimizin bir göstergesi oldu. Cenab-ı hakkın izni zatıalinizin destekleriyle inşallah kalan dört sokak sağlıklaştırma etabımızı da hızla tamamlayacak ve Kastamonumuzun tüm tarihi cadde ve sokaklarını ecdada duyulan saygının simgesi olarak ülkemizin eşsiz kültürüne armağan edeceğiz. Bizim buradaki hedefimiz UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne ilimizin adını yazdırmaktır. Bu hedef bizim olmazsa olmazlarımız arasındadır. Kastamonu; kalesi, saat kulesi, camileri, medreseleri, hanları, hamamları, bedestenleri, külliyeleri, geleneksel Türk evleri, Selçuklu ile Osmanlı mimarisinin en güzide örneklerinin yanı sıra zengin mutfağı ile de ülkemizin mücevher kentleri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda ilimizin gastronomi alanındaki hedefi nettir. Bu hedef UNESCO yaratıcı şehirler ağına şehrimizin ismini yazdırmaktır. Berlin ITB Fuarı’nda ülkemizi temsil edecek zenginliğe sahip olan Kastamonumuz bu hedefe hiçte uzak değildir. Yöresel mutfağında 812 çeşit ürünü bulunan Kastamonumuza yakışan UNESCO yaratıcı şehirler ağında yer almaktır. Öyle ki, bugün gastronomi han projemiz Türkiye çapında bir projedir ve tamamen bu hedefe ulaşmamız adına ilimize hizmet verecektir.

“2019 YILININ TÜRK DÜNYASI’NDA ŞEYH ŞABAN-I VELİ YILI İLAN EDİLMESİ BİZLERİN EN BÜYÜK ARZUSUDUR”

‘Halka hizmet Hakk’a hizmettir’ düsturuyla çıktığınız hizmet yolunda, Yunus gibi yangın, Mevlana gibi dertli, Hacı Bektaşı veli gibi vakur, Şeyh Şaban-ı Veli gibi âşık olduğunuzu biliyoruz. Kastamonumuzun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak yatırım programına alınan Kültür Merkezimiz için gerekli yer tahsisini hızla yapacağız. İnşallah merkezimizin sizlerin öncülüğünde 2019 yılı içerisinde başlayacak ve hızla tamamlanacaktır. Kastamonumuz, ilim dünyası açısından da çok önemli bir noktadadır. Öyle ki Anadolu’nun dört manevi muhafızından olan Şeyh Şaban-ı Veli Kastamonu’dadır. Şeyh Şaban-ı Veli’nin fikirleriyle semalarını aydınlattığı Kastamonu’dan ülkemize yayılan huzur halen daha içimizi ısıtmaktadır. Vuslatının 450’inci yılı olan 2019’da Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’yi Türk Dünyası’nda da anıyor olmak bizler için büyük bir gurur ve onur vesilesi olacaktır. 2019 yılının Türk Dünyası’nda Şeyh Şaban-ı Veli yılı ilan edilmesi bizlerin en büyük arzusudur.  Sözlerime son vermeden önce Kastamonumuzun her kazanımında daima yanında olan Cumhurbaşkanımız, Dünya Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’a, törenimize katılarak bizleri onurlandıran Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy’a, bir önceki dönem Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş’a, TÜRKSOY Genel Sekreterimiz Sayın Düsen Kaseinov’a, TÜRKSOY ailesine, Türk Dünyası’nın birbirinden kıymetli ülkelerinin değerli yöneticilerine, Valimiz Yaşar Karadeniz başkanlığında oluşturulan Türk Dünyası il tertip komitesine, kıymetli milletvekillerimize, Kastamonu Üniversitesi Rektörümüz Sayın Seyit Aydın’a ve programlarda emeği geçen tüm kurumlarımıza, TRT ailesi başta olmak üzere basınımızın tüm seçkin temsilcilerine, programlarımızın Kastamonumuza yakışır şekilde yapılması adına bizlerden desteklerini esirgemeyen kıymetli sponsorlarımıza, her programımızda bizlerle birlikte olan aziz hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.”