haberler

Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Babaş’ın 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi Mesajı

Emperyalist güçlerin işgalleri ve zulümlerine karşı 10 Aralık 1919’da dünya kamuoyuna İstiklali ve İstikbali için erleriyle birlikte seve seve canlarını feda edebileceklerini haykıran kahraman Kastamonu kadınını minnet, şükran ve rahmetle yad ediyorum.

Bundan tam 99 yıl önce kahraman Kastamonu kadınının gerçekleştirdiği İlk Türk Kadın Mitingi’nde 3 bin Kastamonu kadını “Eğer hakkımız teslim edilmezse, evlâtlarımızın kanlarına kendi kanımızı karıştırarak erkeklerimizle bir safta, dinimiz ve istiklâlimiz için ölecek; haksızlara, zalimlere tarihin lanetlerini terkederek şehâmetle öleceğiz” diyerek esareti kabul etmeyeceğini açıklamışlardır.

Kastamonu kadını Türk Kadını’nın şeref ve haysiyetinin asla yere düşmeyeceğinin bir nişanesidir. Bugün Kastamonumuzun, Türkiye’nin ve tüm dünya mazlumlarının gurur ve onur günüdür.

İstiklal Savaşı’nda cepheye gönderilen yiyecek, giyecek, cephane ve silah naklinde görev yapan Kastamonu kadınının ortaya koyduğu destansı fedakârlık, Kastamonulu Şehit Şerife Bacı’nın, Gazi Halime Çavuş’un şahsında sembolleşen vatan sevgisi ve hür olma iradesi, bugün önümüzü aydınlatan birer meşaledir.

Öyle ki o meşale 15 Temmuz kalleş işgal girişiminin yaşandığı kara geceyi aydınlatmıştır. 15 Temmuz bizlere göstermiştir ki 10 Aralık 1919’da kahraman kadınlarımızın damarlarında dolaşan o asil kan dün gibi canlıdır… 99 yıl sonra hainlere karşı ay yıldızlı bayrağını çocuğuna kefen yaparak vatanını, bağımsızlığını, bayrağını ve inançlarını savunmak için meydanlara koşan kadınlarımız ülkemizin temelini atan ecdatları gibi destan yazmıştır.

Tarihin her safhasında evini, ilini ve ülkesini kalkındırmış olan kadınlarımıza bizlerin güveni daima tamdır. Öyledir ki bugün Kastamonumuzun üretim hareketini, üretimdeki mücadelesini kadınıyla kazanacağı bilinciyle Sarı Konak Girişimci Kadınlar Kooperatifimizi kurmuş bulunmaktayız. Gerekli finansal destek içinse Mikro Kredi desteği sağlamaktayız. Bu doğrultuda üretimdeki milli mücadelemizde tüm kadınlarımızın var olacağını ve ilimizden tüm ülkemize yayılacak bir dalganın başlangıcı olacağına gönülden inanıyorum.

Şanlı ecdadımız bizim iftihar kaynağımız, istikbalimizi aydınlatan, yolumuzu bulmamıza yardımcı olan kutup yıldızlarımızdır. Onların hürmetiyle, onların himmetiyle, onların bereketiyle huzur ve refah içinde geleceğe ilerliyoruz. O ecdada layık olmak için çalışacağız ve ülkemizin istiklalini güçlendirmek, istikbalini daha da aydınlatmak için onların izinden geleceğe yürüyeceğiz. Bu vesileyle kahraman kadınlarımıza minnetle yad ediyor, şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin 99’uncu yılını kutluyorum.