haberler

Başkan Babaş “Değerlerimizi Dünya’ya Tanıtacağız”

‘Dünya kenti’ hedefini zinde tutmak için Belediye’den uluslararası tanıtım atağı

Kastamonu Belediyesi İstanbul ve İzmir’de UNESCO, gastronomi ve tanıtım yolunda uluslararası iki       önemli etkinlikte ilimizi temsil edecek bu hafta.

Bugün başlayacak olan 3. DMDTÖ/UNESCO Dünya Turizm ve Kültür Konferansı’nda stant açacak olan Belediye, Perşembe günü start alacak olan Travel Turkey İzmir fuarında ise biri gastronomi olmak üzere  iki ayrı stantta ilimizi tanıtacak.

Belediye Başkanı Babaş yaptığı değerlendirmede “Hedefimiz UNESCO Dünya Kültür Mirasi Kenti ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı listelerine ilimizin adını yazdırmak” dedi.

Kastamonu Belediyesi İstanbul ve İzmir’de düzenlenen 2 farklı etkinlikte bu hafta ilimizi temsil edecek.  Bugün başlayacak olan 3. DMDTÖ/UNESCO Dünya Turizm ve Kültür Konferansı’nda stant açacak olan Belediye, Perşembe günü start alacak olan Travel Turkey İzmir fuarında ise biri gastronomi olmak üzere iki ayrı stantta ilimizi tanıtacak.

UNESCO’nun kalbi İstanbul’da atacak

3. DMDTÖ/UNESCO Dünya Turizm ve Kültür Konferansı bu yıl ülkemizde düzenleniyor. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda dünyanın çeşitli ülkelerinden temsilcilerin katılımlarıyla bugün başlayacak olan konferans Çarşamba günü sona erecek.

Konferansta stant açarak yöresini tanıtacak 3 ilden biri Kastamonu oldu. Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sevgilioğlu ve ekibi ilimizin UNESCO Kültür Mirasi Listesi’ne girmesi yolunda isteğini göstermesi  bakımından son derece önemli olan etkinlikte ilimizi tanıtacak. Kastamonu standında görsel materyaller  yanısıra ilimize özgü yöresel ürünler de katılımcılara sunulacak.

Konferansa ülkelerin kültür ve turizm bakanları yanısıra bu alanda otorite önemli bilim insanları, gazeteciler ve düşünürler katılacak.

Travel Turkey İzmir Fuarı’nda 2 stant

Izmir’de Perşembe başlayıp hafta sonu bitecek olan Travel Turkey İzmir fuarında ise Kastamonu Belediyesi 2 ayrı stantta ilimizi temsil edecek. 90 metrekare boyutundaki stanta ilimizin kültür ve turizm çeşitliliği her yönü ile uluslararası katılımcıların huzuruna çıkartılırken, gastronomi standında ise Kastamonu mutfağının eşsiz örnekleri sahneye çıkacak.

Travel Turkey İzmir ve Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nde Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) ile işbirliğinde hazırlanan Kastamonu Belediyesi’ne, Vedat Tek Kültür Merkezi Şapka Müzesi ile Kastamonu Valiliği de destek veriyor.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine fuarın gastronomi destinasyonu sponsorlarından biri olan Kastamonu Belediyesi, Travel Turkey İzmir fuarı kapsamındaki Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nde ilimizin  layıkı ile temsil edilmesini sağlamış olacak

Kastamonu Sarı Konak Kadın Girişimciler Kooperatifi üyeleri fuar boyunca Kastamonu Mutfağı’nın eşsiz lezzetlerini ziyaretçilerin damaklarına sunacak.

Belediye Başkanı Babaş: “Hedefimiz UNESCO”

İlimizin uluslararası organizasyonlarda temsil edilmesini sağlayarak “dünya kenti” iddiasını sürekli zinde tutmak istediğini kaydeden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, göreve geldiğinden itibaren UNESCO hedefi vizyonu ile projeler gerçekleştirdiğini belirtti. İlimizin adını hem UNESCO Dünya Kültür Mirası Kentler Listesi’ne hem de gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Listesi’ne yazdırmak için çaba sarfettiğini ifade ederek, “Kastamonu’yu her iki listeye de adını yazdırarak taçlandıracağız” dedi.