haberler

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Türkiye Cumhuriyeti’nin miladı olarak tarih sayfalarına şan ve şerefle kaydedilen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 İstiklal Mücadelemizin başlangıcının simgesidir. Bu tarihin ülkemizin bağımsızlığındaki hayati önemi yadsınamaz derecede büyüktür. Öyle ki; ülkemizin ve milletimizin geleceğinin işgal güçleri tarafından zapt edilmeye uğraşıldığı dönemlerde, bağımsızlık fitilinin ateşlendiği 99 yıl önce kahraman ecdadın ‘Önce Vatan’ haykırışı aynı sağlam iradeyle bugünde var olmaktadır.

19 Mayıs aynı zamanda Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilerek gelecek nesillere duyduğumuz güveninin ve gençlere düşen büyük sorumluluğun göstergesidir.

Vatan uğruna; canını, kundaktaki çocuğunu, eşini ve ailesini feda etmekten biran bile tereddüt etmeyen kahraman ecdadımızın bu ülkeyi emanet ettiği kıymetli gençlerimiz; büyük fedakarlıklarla kurulan Cumhuriyetimiz sizlere emanettir. Toprağı vatan yapan ecdadımızın bizlere kutsal mirası olarak bıraktığı sınırlar içerisinde bugünde haince planlar yapan iç ve dış mihraklar bulunmaktadır.

Bu doğrultuda tarihin en büyük hainliği 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmiştir. Bu kara gece 19 Mayıs 1919 ruhla meydanlara koşan iman dolu göğüslerini birkez daha vatana siper eden aziz milletimizin kahramanlıklarıyla aydınlanmıştır.

Yine bu süreçte terör örgütlerinin kökünü kazımak adına başlatılan haklı mücadelemizde kahraman ecdadın, kahraman torunlarının destanı olarak tarihe yazılmıştır.

Kıymetli gençlerimiz; bu noktada sizlere her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde olma görevi düşmektedir. İdeallerinin peşinde kararlılıkla giden, vatanını seven, özgüvenli, ahlaklı bireyler yetişmesi bizim en büyük arzumuzdur.

Ecdadın emanetini korumak, yüceltmek ve muasır medeniyetler seviyesini üstüne taşımakta gelecek nesillerimizin en büyük görevlerindendir.

Bu vesile ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve ebediyete intikal eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.