haberler

Geleneksel Türk Okçuluğunun Kalbi Kastamonu’da Attı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Kastamonu Belediyesi ve Okçular Vakfı işbirliğinde düzenlenen 6. Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Kastamonu Bölge Elemeleri, Uzunyazı Mevkisinde yapıldı. Yoğun katılımın olduğu elemelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Okçular Vakfı Başkanı aynı zaman AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Kastamonu Belediyesi ve Okçular Vakfı işbirliğinde düzenlenen 6. Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Kastamonu Bölge Elemeleri, Uzunyazı Mevkisinde yapıldı.

Yoğun katılımın olduğu elemelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Okçular Vakfı Başkanı aynı zaman AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

“TERCİHİM KASTAMONU PASTIRMASI”

Bilal Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte alanda bulunan Türk Dünyası ülkelerine ait çadırları ziyaret etti. Kastamonu Pastırması’nın ikram edildiği esnada bir muhabirin Kayseri mi yoksa Kastamonu pastırması mı? şeklindeki sorusu üzerine Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, “Zor bir soru ama, benim tercihim biraz Kastamonu Pastırması” dedi.
Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, stantları ve çadırları tek tek ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. Güreş müsabakalarını izlediği esnada kendisine sunulan Türk Bayrağını üç kez öperek başına götüren Erdoğan, güreşçilerle hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra okçuluktaki hünerini sergiledi. Erdoğan, ardından Ankara Atlı Okçuluk Kulübünün gösterilerini izledi.

“KÜLTÜRLERİN KÜLTÜRLERE ÜSTÜNLÜĞÜ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

6. Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Kastamonu Bölge Elemelerinin açılışına da katılan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, kültürlerin kültürlere üstünlüğü diye bir şeyin söz konusu olmadığını belirterek şunları söyledi;

“Güzel bir bahar günü hatta bir bahar gününden daha sıcak bir günde Kastamonu bütün güzelliklerini gösteriyor. 6. Fetih Kupası’nın bölge elemelerinden biri için bugün Kastamonu’dayız. 235 sporcumuz, 29 Mayıs’ta Ok Meydanı’nda yarışabilmek için burada mücadele ediyorlar. Hamdolsun bugün Fetih Kupası dünyadaki en önemli referans geleneksel okçuluk turnuvası haline geldi. Zaten geleneksel okçuluk ile olimpik okçuluğun ve makaralı yay müsabakalarının yan yana yarıştığı dünyanın en büyük organizasyonu olarak yerini almış durumda. Bu yönü ile de Kastamonu’da bu etkinliği yapıyor olmamız önemli. Bu bakımdan hem atlı okçuluk gösterilerini izledik hem de geleneksel şalvar güreşlerimizi aba güreşlerimizi gördük. Aşık oyunları, mangalı elmas güreşlerini izleme fırsatı bulduk. Bütün bu geleneksel sporlarımız ve bununla başarmak istediğimiz şey bütün değerlerimizin yeniden ihyasıdır. Burada sadece sporlarımızı izlemekle kalmıyoruz. Sporlarımızın etrafında el sanatlarımızı, geleneksel lezzetlerimizi, folklorumuzu, oyunlarımızı, hepsini bir arada kıyafetlerimizi ve müziğimizi temaşa etme fırsatı buluyoruz. Gerçekten bu etkinliklere 5 yıldır katılan herkes ailecek, 7’den 70’e katılıyor, iyi zaman geçiriyor. Keşke bunlar bizim zamanımızda da olsaydı diyor. Bu çalışmalarımızda desteği olan başta Okçular Vakfı’nın Okçular Tekkesi’nin ihya edilmesin de emeği geçen Cumhurbaşkanımız ve gelmiş geçmiş o dönemki Beyoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarımıza Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Okçular Vakfı ile çıktığımız yolda bu geleneksel sporları sadece Türkiye’de değil dünyanın başka bölgelerinde de canlandırma çalışmalarında bize destek veren kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu Türkiye’de başlattığımız çalışmalar dünyada çok uzak olmayan bir gelecekte ciddi anlamda yankı bulacaktır. Çünkü dünyada artık kültürlerin kültürleri domine etmesi baskılaması adeta kabak tadı vermiş durumdadır. Her kültür her millet kendi değerlerini yüceltme kendi değerlerini yaşatma hakkına sahiptir. Kültürlerin kültürlere üstünlüğü diye bir şey söz konusu değildir. Bütün kültürler değerlidir. Dünyanın bütün renkleri güzeldir ve değerlidir. İnşallah biz Türkiye’den başlattığımız çalışmalarımızı dünyanın çeşitli yerlerine yaymak sureti ile bu mesajı daha büyük topluluklara ulaştırmaya gayret göstereceğiz.”
KARADENİZ: MENDENİYET SAHİBİ OLMAK KOLAY DEĞİLDİR

Medeniyet sahibi olmanın kolay olmadığını ifade eden Vali Yaşar Karadeniz ise şunları söyledi; “Harita üzerinde cetvelle çizilerek millet olunmuyor. Olunsa bile nasıl olduğu bölgede yaşanan gelişmelerle çok net bir şekilde okunuyor. Millet olmak tüm unsurları ile medeniyeti ile kültürü ile birikimi ile yıllara dayanan bir birikim gerektiriyor. Bize ne mutlu ki biz millet olarak bu birikimin sahibiyiz. Bu birikim ile bu coğrafyada hem Orta Asya’ya hem de Balkanlara hem Orta Doğu’ya hem de Afrika’ya bir güneş gibi ışık halindeyiz ve onların yönü bize dönük. İşte biz bunun farkında olmalı ve bunun farkında olarak yolumuza devam etmeliyiz.”

ÇELİK: KASTAMONU ANADOLU’NUN NADİDE ŞEHİRLERİNDENDİR

AK Parti Kastamonu Milletvekili Av. Metin Çelik’te konuşmasında şu ifadelere değindi; “Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği istikamette revaçta olan spor dallarının yanında geleneksel ve milli spor dallarımızın da son yıllarda sizlerin gösterdiği emeklerle Türkiye gündemine oturduğunu ve dikkatini çektiğini görüyoruz. Şuanda gerçekleştirilen 6. Fetih Kupası Bölge Elemeleri’nin Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu’muzda yapılıyor olması bizi gururlandırıyor. Kastamonu arkamızda Mayıs ayına kadar kalkmayan karı ile Anadolu’nun yüce dağı Ilgaz Dağı ile 20 güzel ilçesi ile, Karadeniz’in en uzun sahiline sahip olması ile ve burada zaman darlığından dolayı sayamayacağım kültürel ve tarihi güzellikleri ile Anadolu’muzun nadide şehirlerinden bir tanesidir.”
Okçuluk Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı aynı zamanda AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız ise, şunları kaydetti: “Biz büyük bir medeniyet yolculuğunun mensuplarıyız. Bugün bu emanet bu sancak Anadolu topraklarında yaşayan bizlere emanet edilmiş durumdadır. Bosna Hersek’in bilge lideri Aliya İzzet Begoviç’in güzel bir sözü vardır. ‘Medeni halklar ile geri kalmış halkları birbirinden ayıran tarihi olayları hatırlamalarıdır. Medeni halklar kendi büyük olaylarını, tarihi zaferlerini hatırlarla anarlar. Bu onları geri kalmış ülkelerden, medeni olamayan halklardan ayırır’ der. Bizlerde Okçular Vakfı olarak saygı değer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ki onunda ‘Tarihi olmayan milletlerin geleceği yoktur’ sözü ile bu tarihi anlayışla, bu medeniyet şuuru ile Okçular Vakfı olarak bize emanet edilen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz.”
BABAŞ: GENEL VE YEREL HİZMETLERİ BİRLEŞTİRDİK

Kastamonu’da bin 15 projeyi tamamlayarak hayata geçirdiklerine dikkat çeken Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Hem ata sporu olan okçuluğumuzun hem de diğer faaliyetlerin bu sahada gerçekleştirilmiş olması bizim için gurur vericidir. Kastamonu konakları, tarihi çarşı ve sokakları ile adeta müze kent olan Kastamonu’muzda Orta Asya’dan Anadolu’ya binlerce yıldır halkımızla anılan spor dallarının buluşmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Tarihinde ecdadına ve değerlerine sahip çıkmayan toplumlar yörüngesini kaybetmeye ve yok olmaya mahkumdurlar. Bizi biz yapan değerlere sımsıkı sarılmalıyız. Yöresel sporların kuşaktan kuşağa taşınması ve dünyaya tanıtılması için yoğun bir mesai harcayan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve İstanbul Milletvekili ve Okçuluk Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bu iki kurumun faaliyetleri geleneksel sporlarımızın tanıtılması için önemli işlev görmektedir. Bizim sporlarımız adaleti, rakibe saygıyı, iradeyi ve yiğitliği öğretmektedir. Hamdolsun ki Kastamonu’muzu ata sporlarına olan ilgili hiçbir zaman kaybetmemiştir. Bugün gerçekleştirilen etkinlik bunun en güzel örneğidir. Halkımızın her geçen gün değerlerimize olan teveccühü artmaktadır. Bugün Türkiye’nin en güçlü illerinde hedef olan Kastamonu hem yerelde hem de genelde bir sürü hizmetlere kavuşmuştur. Yerelde Belediye Başkanlığına seçildiğim günden bugüne kadar bin 15 projeyi tamamlamışız. Biz hem genel hem de yerel hizmetleri birleştirdik” diye konuştu.
AYDIN: BU ORGANİZASYONA EV SAHİPLİĞİ YAPTIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’da şu konuşmayı yaptı: “Bugün çok manalı bir gün, Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Bize göre okçuluğun ve şühedanın piri Hz. Hamza’dır. Ok ve yay tarih öncesi olaylardan beri elbette var. Harp aleti olarak kullanılmış, pek çok cemiyet tarafından da gücün sembolü olarak görülmüştür. Bu harp aleti Türk Milleti’nin karakteristik özellikleri ve harp teknikleri hususunda ki muazzam kabiliyetleri nedeni ile Türkistan coğrafyasında tekamül etmiş ve kadim zamanlardan beridir kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.”
TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, şunları kaydetti: “21 Mart’ta Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin muhteşem bir törenle açılışını yaptık. Yine çok anlamlı bir faaliyet için Kastamonu’ya geldik. Geleneksel sporlarımızın içerisinde önemli bir yere sahip olan okçuluğumuzun yaygınlaşması için aktif olarak çalışmalar yapılıyor. Bu faaliyetlerden bir tanesini bugün Kastamonu’da izliyoruz. Bu çalışmalarla geleneklerimiz yaşatılmak isteniyor. Bu geleneklerimizin gelecek nesillere aktarılması için bu tür organizasyonlar önemli bir örnek oluşturmaktadır. Bu tür organizasyonların artarak devam etmesini temenni ediyoruz.”
Konuşmaların ardından çeşitli hediyelerinde verildiği Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte menzil okçuluğun yapıldığı alana giderek Geleneksel Türk Okçuluğu Bölge Elemelerinin açılış okunu fırlattı. Ardından 235 sporcunun katıldığı Geleneksel Türk Okçuluğu Bölge Elemeleri başladı.
Müsabakalara Amasya, Bartın, Düzce, Karabük, Samsun, Tokat ve Kastamonu’dan 235 sporcu katıldı. Ayrıca etkinlik kapsamında sanatçılar Esat Kabaklı ve Arslanbek Sultanbekov da konser verdi.

ELEME SONUÇLARI

Yarışmalara 8 ilden 20 kulüp ve 235 sporcu katıldı. Yarışların sonunda dereceye giren sporcular, 27-29 Mayıs’ta İstanbul Okçular Vakfı’nda düzenlenecek 6. Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Final Müsabakalarına katılmaya hak kazandı.
Geleneksel Türk Okçuluğu Kastamonu Bölge Elemelerinde büyük erkeklerde İbrahim Aydın, Selçuk Şener, Mustafa Yılmaz, Rıfat Demirci, Ömer Faruk Şengül, Cengiz Günday, Abdullah Özdarendeli, Fatih Kürşad Gündüz, Abdullah Özbaş, Oğuzhan Kaval ve Ali Osman Özkurt elemeleri geçmeye hak kazandı.
Büyük bayanlarda Güzün Bengü Tekçe, Özlem Uçan, Semiha Sema Yılmaz, Esra Karagüzel ve Leyla Aydoğan, genç erkeklerde ise Emin Ataalp, Ali Süleyman Daş, genç bayanlarda da Zehra İdrisoğlu ve Medine Öztürk, minik erkeklerde Yusuf Talha Arık, minik bayanlarda Betül Uysal ve Zeynep Ak, karma miniklerde ise Efe Oflaz finallere katılmaya hak kazandı.