haberler

Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ın Nevruz Mesajı

Türk Milleti’nin düşman baskısından kurtuluşunu, yeniden doğuşunu ve dirilişini simgeleyen ve asırlardır Türk’ün Bayramı olarak kutlanan Nevruz’un ateşi bugün Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da yakılacaktır. 2018 Türk Dünyası Kültür Başkentimizin açılışının yapılacağı bugün ilimizde çifte bayram coşkusunu büyük bir birliktelikle yaşayacağız.

Nevruz, Türk Milleti’nin İslam diniyle tanışmasından sonra da geleneklerimizdeki yerini korumuştur. Dini geleneklerimize göre Nevruz,  “İnsanın irfan ve ilim diyarına yeniden doğuşunu, cehaletten kurtuluşunu” ifade etmektedir.

Nevruz Bayramı, bizim için baharın geldiği, tabiatın canlandığı ve insana kendini yenileme fırsatının Allah tarafından bahşedildiği gün demektir. Bu yönüyle 21 Mart Nevruz Bayramı, bütün Türk Dünyasını birleştiren, ortak duygu ve düşüncede bir araya getiren, sevinç ve tasalarımızı paylaşmamızı sağlayan, kökleri beş bin yıl öncesine uzanan en eski milli bayramımızdır. Bu anlamlı günde tarih, kültür, medeniyet ve huzur şehri 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonumuzda tüm değerlerimizin bir araya gelmesi ise ayrı bir tat, ayrı bir gururdur.

Birliğimizi, kardeşliğimizi, bağımsızlığımızı korumak, tarihî köklerimize sahip çıkmak, sağlıklı, bolluk ve bereket içinde yaşayan büyük bir Millet olarak varlığımızı ebediyete kadar devam ettirmek adına tüm ortak değerlerimize sımsıkı sarılmalıyız.

Kastamonulular olarak, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmekle son derece şerefli bir vazifeyi üzerimize aldığımızın farkındayız. Başta 21 Mart Nevruz Bayramı kutlamaları olmak üzere 2018 yılı boyunca yapacağımız her türlü etkinlikle bu kutlu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için büyük çaba sarf edeceğiz. Bu süre zarfında hedefimiz Kastamonumuzu dünyaya tanıtmaktır. Büyük bir birliktelikle çıktığımız yolda hedefe ulaşacağımızdan en ufak bir şüphem yoktur.

Bugün ilimizde gerçekleştireceğimiz Türk Dünyası Kültür Başkenti açılış programlarımıza tüm hemşehrilerimi bekliyorum. Baharla birlikte yeşeren ümitlerimizin, Nevruz Bayramı’yla beklediğimiz neticeye ulaşacağına ve kentimizin önünde yepyeni bir dönemin açılışına vesile olacağına yürekten inanıyorum.

Tüm insanlıkla, tüm kardeşlerimizle birlikte, milletimizin 21 Mart Nevruz Bayramını kutluyorum.