haberler

Başbakan: “İstiklal Savaşı’nın Kahraman Şehri Kastamonu Hak Ettiği Yeri Aldı”

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun Gala Programı Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Türk Dünyasından 18 farklı ülkenin temsilcilerinin katıldığı  2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti açılışı Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle yapıldı.

Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve büyük bir coşkuya sahne olan açılış törenine, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, AK Parti il, ilçe ve kadın kolları başkanları, büyükelçiler, Türk dünyasından gelen misafirler, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen “Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” açılış töreninde, Türk dünyasının farklı ülkelerinden gelen misafirleri selamladı. Kastamonu’nun önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirten Başbakan Yıldırım; “Kastamonu, Türkiye ve Türk Dünyası adına, bu büyük heyecanı birlikte yaşıyoruz. Kültür mirasımız Kastamonu, muhteşem bir törenle Türk Dünyası Kültür Başkenti oluyor. Hayırlı, uğurlu olsun. Bir yıl boyunca gururla taşıyacağımız, zengin etkinliklerle hakkını vereceğimiz bu payeyi bize kazandıran bütün dostlarımıza, Türkiye sevdalılarına teşekkür ediyorum. Emeği geçenlere, katkı verenlere şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. Başbakan Yıldırım, 21 Mart’ın yalnızca Kastamonu’nun “Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan edildiği gün olmadığına, bugünün birçok özelliği bulunduğuna vurgu yaparak; “Bugün nevruz. Baharın gelişini temsil eden nevruzda binlerce sanatsever ve misafirimizle birlikte Kastamonu’dayız” ifadesini kullandı. İstanbul’un 2010’da “Avrupa Kültür Başkenti”, 2013’te Eskişehir’in “Türk Dünyası Kültür Başkenti” ve 2016’da Konya’nın “İslam Dünyası Turizm Başkenti” olduğunu anımsatan Başbakan Yıldırım, bu yıl da İstiklal Savaşı’nın kahraman şehri Kastamonu’nun “Türk Dünyası Kültür Başkenti” olarak bu şehirler arasında hak ettiği yeri aldığını belirtti. Yıldırım, gelecek yıllarda daha birçok ilin turizm, kültür ve ortak medeniyet mirasının başkenti olarak yerini alacağını ifade etti.

“TÜRK DÜNYASI İÇİN ÖZELLİKLE HÜKÜMETLERİMİZ DÖNEMİNDE BİRÇOK HİZMETİ İFA ETTİK”

Hep birlikte ortak tarihe ve kültür değerlerine sahip çıkmaya devam edeceklerini anlatan Binali Yıldırım, şöyle devam etti: “Bizim çalışmalarımız sadece kültür başşehri etkinlikleri ile sınırlı değil. Türk dünyası için özellikle hükümetlerimiz döneminde birçok hizmeti ifa ettik. TİKA eliyle, coğrafyamız ve ötesindeki tarihi eserleri ihya ediyoruz. Örneğin, Moğolistan’da Türk tarihi için çok önemli olan Bilge Tonyukuk anıtlarını koruma altına aldık. Ahmet Yesevi, Sultan Sencer gibi Türk dünyasının önemli şahsiyetlerinin türbelerini ihya ettik ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağladık. Türk tarihinin bilinen en eski yazılı kaynaklarının sergilenmesi için Orhun ve Bilge Kağan Müzesi’ni kurduk, hizmete açtık.”

 

“KASTAMONU’YA ÖZEL BİR SORUMLULUĞUM VAR”

Yıldırım, aynı zamanda Kastamonu’nun dünürü olduğunu, dolayısıyla bu şehre karşı Başbakan olmanın ötesinde özel bir sorumluluğunun da olduğunu aktardı. Kastamonu’ya son 15 yılda neler yapıldığını anlattığı takdirde programın çok uzun süreceğini vurgulayan Binali Yıldırım; “Kastamonu’dan çıkıp kışın ortasında Ilgaz Dağı’nın ortasında yolda kaldığınızda Kastamonu’nun zorluğunu hep beraber yaşamışsınızdır. Bu sıkıntıyı ben de yaşadım ve o gün kararı verdik. ‘Mutlaka Ilgaz’a tünel yapılacak ve artık Kastamonu yaz kış erişilir, ulaşılır hale gelecek’ dedik. 15 Temmuz Tünellerimiz yapıldı, hizmet veriyor. Şimdi baraj yapılacak. O yolu da Kırık Tünelleri ile yeni bir yol haline getiriyoruz. Böylece Kastamonu-Ankara arası çok daha kısalmış olacak” değerlendirmesinde bulundu. Yıldırım, Kastamonu’nun Türk tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu da vurgulayarak, “Milattan önce 400 yıl öncesine uzanan tarihi var ama Kastamonu en büyük kahramanlığını İstiklal Mücadelesinde vermiş bir şehirdir. İnebolu’dan, Kastamonu üzerinden İstiklal Mücadelesi yapan kahramanlarımızın bütün mühimmatları bu güzergâhtan taşınmıştır” diye konuştu.

“BURAYA GELDİK, GÖZÜM GÖNLÜM AÇILDI”

Kastamonu denildiğinde akla Şerife Bacı’nın geldiğini anımsatan Başbakan Yıldırım, ayrıca Kastamonu ile Orhan Şaik Gökyay’ın anıldığını söyledi. Yıldırım, Gökyay’ın “Bu vatan, toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca, onun uğruna kendini tarihe verenlerindir” mısralarını okuyarak, şunları kaydetti: “İşte aslanlarımız Afrin’de, yurt içinde, yurt dışında alçak terör örgütlerine göğüslerini siper ederek milletimizi, ülkemizi her türlü terör belasından korumak için amansız mücadele veriyor. Bu vesileyle gerek 15 Temmuz’da, gerek İstiklal Mücadelemizde, gerekse Fırat Kalkanı’nda, Zeytin Dalı Harekatı’nda ülkenin bağımsızlığı için, milletin huzur ve güvenliği için canını seve seve veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Gazilerimize hayırlı, güzel ömürler diliyorum. İşte Kastamonu denilince, İstiklal Mücadelesini, şehitlerimizi, bu mübarek toprakları hatırlarız. Ne zaman Kastamonu’ya gelsek huzur buluruz. Kastamonulu kardeşlerimizin tabiriyle, ‘Buraya geldik, gözüm gönlüm açıldı.”

Binali Yıldırım, uzaktan ve yakından gelen tüm misafirlerin Kastamonu’da huzur bulacağının ve ilin güzel insanlarının güzel ev sahipliğiyle karşılayacaklarından hiç şüphe etmediğinin altını çizdi.

“KASTAMONU GÜZEL BİR KÜLTÜR HANINI HAK EDİYOR”

Kültür başkenti olan Kastamonu’nun güzel bir kültür hanını hak ettiğini belirten Yıldırım, “Kastamonu, Kültür ve Turizm Bakanımız gerekli hazırlıkları yapıyor. Kastamonu’ya kültür başşehri olması vesilesiyle çok güzel bir kültür merkezini de inşallah kazandırmış olacağız. Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı. Başbakan Yıldırım, bugün coşkuyu, sevgiyi tüm misafirlerle, bakanlarla, bürokratlarla birlikte paylaştığını belirterek; “Sevgili Kastamonulular, size milletin adamı, adam gibi adam Cumhurbaşkanımızın selamını da getirdim” diye seslendi. Bu coşkuyu ve heyecanı kendileriyle paylaşan herkesi selamladığını ifade eden Yıldırım, emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Gelişiniz güle güle, gidişiniz güle güle, her işiniz güle güle olsun” şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım, konuşması sırasında programa özel hazırlanan ve üzerinde “Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” yazılı atkıyı taktı. Kastamonu tanıtım filminin ardından Türk dünyası sanatçıları tarafından gösteriler düzenlendi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş:

“Kastamonu’dan yakılan ateş tüm gönül coğrafyamızı ısıtacak”

‘2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’ galasının açılış konuşmasını ev sahibi unvanı ile Belediye Başkanı Tahsin Babaş yaptı.

Kastamonu’nun son 15 yılda makus tarihini yendiğini ifade eden Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş kentteki yatırımlara dikkat çekerek; “2018 Türk Dünyası Kültür başkenti Kastamonu açılış programının ilimize, ülkemize ve Türk dünyasına hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Eski çağadan günümüze kesintisiz kronolojisi 1800’ü aşkın kültür varlığı, konakları, tarihi çarşısı ile müze kent olan Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür başkent olarak en iyi şekilde tanıtılacaktır. Eşsiz doğası, vadileri, şelaleleri, endemik bitkileri ve eşsiz yöresel bitkileriyle Kastamonu son 15 yılda kazandığı yatırımlarıyla makus tarihini yenmiştir. Bu süreçte ilimizin hayalleri gerçekleşmiştir. Sayın Başbakanım; Türk Milleti’nin düşman baskısından kurtuluşunu, dirilişini simgeleyen ve asırlardır Türk’ün bayramı olarak kutlanan Nevruz’un Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonumuzdan yakılan ateşi, tüm gönül coğrafyamızı ısıtacak ve ilimizin turizmdeki şahlanışının başlangıcı tarihi de olacaktır. Eski çağda günümüze kesintisiz kronolojisi, 1800’ü aşkın kültür varlığı, iki milli parkı, hanları, konakları, tarihi çarşı ve sokaklarıyla adeta bir müze kent olan Kastamonumuz, 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak değerlerini en iyi şekilde tanıtacaktır.

“KASTAMONUMUZ BÜYÜK TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ İLİ HEDEFİNE KOŞAR ADIM İLERLEMEKTEDİR”

Sayın Başbakanım; Eşsiz doğası, vadileri, şelaleleri, ovaları, endemik bitkileri ve 800’ün üzerinde birbirinden lezzetli yöresel ürünüyle cennet vatanımızın cennet köşesi olan Kastamonumuz, son 15 yılda kazandığı yatırımlar ile makus tarihini yenmiştir. Bu süreçte ilimizin hayalleri gerçekleşmiş, Kastamonu Havalimanı, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli ve 520 yataklı yeni devlet hastanesi tamamlanarak hizmete açılmıştır. İlimizin yaklaşık 100 yıllık içme suyu ve zirai sulama ihtiyacını karşılayacak devasa bir proje olan Kırık Barajımızın yapımına başlanmıştır. Adeta yeni bir İpek Yolu olacak, Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak karayolu aksı olan Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımları arasında yer alacak Kastamonu-İnebolu yolumuzda çalışmalar başlamıştır. Kastamonumuz bugün kültürden sanata, sağlıktan, ulaşıma, spordan turizme kadar birçok alanda elde ettiği kazanımlar ile büyük Türkiye’nin güçlü ili hedefine koşar adım ilerlemektedir.

“KASTAMONUMUZU DÜNYA KENTLERİYLE YARIŞIR HALE GETİRECEĞİMİZE EMİNİZ”

Sayın Başbakanım; Devlet-i Aliyye’nin kurduğu ilk 10 belediyeden biri olan Kastamonu Belediyesi’nin bu yıl 150’nci kuruluşunu da kutluyoruz. Tarihimize, kültürümüze ve ecdadımıza duyduğumuz saygı ve sorumluluk bilinci; ‘Halka hizmet Hakk’a hizmettir’ düsturuyla çıktığımız yolda; 2014 yılından bugüne toplamda 1.050 projeye imza atmış bulunmaktayız. Zatıâlinizin destekleriyle Kastamonumuzu dünya kentleriyle yarışır hale getireceğimize eminiz. Kastamonumuzun Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını kazanmasında şehrimizin her daim yanında olan ülkemizin dik duruşlu lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve sayın bakanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Yine ilimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını elde etmesi noktasında Kastamonumuza güvenen ve daima yanında olan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a, Türksoy Genel Sekreterimiz Sayın Düsen Kaseinov’a Türk Dünyası ve yaptığımız her çalışmada destekleriyle gücümüze güç katan aziz hemşehrilerime de şükranlarımı sunuyorum.

Hoca Ahmet Yesevi’nin aydınlattığı Kazakistan’ın kadim şehri Türkistan’dan aldığımız Türk Dünyası Kültür Başkenti bayrağı, Şeyh Şaban-ı Veli’nin semalara ışık saçtığı Osmanlı’nın kadim şehri Kastamonumuzda tüm şanı ve birleştirici özelliğiyle dalgalanacaktır. 21 Mart Nevruz Bayramımız ve Kastamonumuzun düğünü olan Türk Dünyası Kültür Başkenti açılışımız kutlu olsun. Sayın Başbakanım, sözlerime pirimiz Şeyh Şaban-ı Veli’nin evrensel deyişiyle son vermek istiyorum.

Gelişiniz güle güle

Gidişiniz güle güle

Her işiniz güle güle olsun…”