haberler

Türk Dünyası Kültür Başkentliği Kastamonu’ya Çok Yakıştı

Başkent’te 14’üncü Kastamonu Günleri’nin açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımlarıyla gerçekleşti.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın himayelerinde Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ve teması ‘Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti’ olarak belirlenen Başkentte Kastamonu Günleri’nin resmi açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

246 Kastamonulu esnafın stant açtığı Kastamonu Günleri’ne ilk gün itibariyle Ankara’da yaşayan vatandaşlarımızın ilgisi bir hayli yoğun oldu.

‘Başkent’te Kastamonu Günleri’ için ilimizden Ankara’ya giden çok sayıda esnaf, açtıkları stantlarla Kastamonu’nun tarihi, turistik, dini, doğal ve diğer güzelliklerini gerek görsel, gerek dağıtılan yazılı materyallerle tanıtımını yaptı.

ŞEN: TANITIM GÜNLERİ İLE MODEL OLDUK

Başkentte Kastamonu Günleri’nin açılış konuşmasını yapan KASDERFED Başkanı Hasan Şen şunları söyledi; “14 yıldır azimle, kararlılıkla ve hiç yılmadan çalışan çalışma arkadaşlarıma, bizi yalnız bırakmayan esnaf ve üreticilerimize, Kastamonu başta olmak üzere ilçe belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza, basınımıza, STK’larımıza, valilerimize, milletvekillerimize, bakanlarımıza, başbakanımıza ve cumhurbaşkanımıza destek ve katkıları için derneğimiz adına çok teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum. Federasyonumuz ve Kastamonu ilimiz il tanıtım günleri ile Ankara ve Türkiye’de bir model oldu. Bu gurur ve sevinç hepimizin. Bir başka güzelliğimiz de bu yıl Ankara’ya 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak geldik.”

BABAŞ: KASTAMONU’YU NE KADAR ANLATSAK AZ

“Kastamonu’yu ne kadar anlatsak azdır” diyen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise şöyle konuştu: “Başkent Ankara’da Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu Günlerinin 14.’sünü yapıyoruz. Kastamonu’yu ne kadar burada anlatsak azdır. Onun için sizleri bu kültürü dolu dolu yaşamak için Kastamonu’ya bekliyoruz. Kastamonu bu sene çok onurlandı ve gururlandı. Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Bu konuda büyük katkı veren hemşerimiz Kültür Bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a çok teşekkür ediyorum. Yine katkıları olan TÜRKSOY yetkililerine, başbakanımıza, cumhurbaşkanımıza ve tüm emeği geçenlere de teşekkür ediyorum. Siyasi partilerimize, çok değerli milletvekillerimize ve STK’larımıza da teşekkür ediyorum.

“TÜRK DÜNYASI’NI KASTAMONU’YA DAVET EDİYORUM”

21 Mart’ta sayın bakanımızın himayelerinde Kastamonu’da Türk Dünyası Kültür Başkenti açılışını yapacağız. Bir aksilik olmazsa başbakanımızda açılışa katılacaklar. Ben buradan bütün Türkiye’yi, bütün hemşerilerimi bütün Türk Dünyasını Kastamonu’ya davet ediyorum, hepinizi bekliyoruz.”

AYDIN: BU ŞEREF BİZE YETER

Kastamonu’nun 325 milyonluk Türk Dünyası’na kültür başkenti olduğunu hatırlatan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın konuşması ise şöyle: “Bu sene bildiğiniz gibi Kastamonu’muz 325 milyonluk Türk Dünyası’na başkent oldu. Bu şeref bize nasip oldu ve bu şeref bize yeter. Bu noktada inisiyatif kullanan Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’a teşekkür ediyoruz. İnşallah bu faaliyet bize çok kapılar açacaktır. 325 milyonluk Türk Dünyası’nın başkentiyiz diyoruz. Bizde de bin 520 civarında Türk Dünyası’ndan talebimiz var. Bu gençlerimiz inşallah memleketlerine gittiklerinde yaptıkları hizmetlerle bizleri de temsil edecektir.”

DEMİR: KASTAMONU TANITIM FİLMİ ÇOK GÜZEL OLDU

Kastamonu tanıtım filminin çok güzel olduğunu söyleyen AK Parti Milletvekili Murat Demir; “2018 Türk Dünyası Başkenti seçilmesinde emeği geçen Başta Bakanımız Numan Kurtulmuş olmak üzere Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’a ve diğer emeği ve katkısı geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kastamonu tanıtım filmi de istendiği gibi çok güzel oldu. Bu film de ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Kastamonu Günlerinin ve 2018 Türk Dünyası Başkenti etkinliklerinin de hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kastamonu’yu en iyi şekilde tanıtacağız” dedi.

ÇELİK: KÜLTÜR BAŞKENTLİĞİNİ HAK ETTİK

Başkentte Kastamonu Günleri’nin büyük ilgi gördüğünü dile getiren AK Parti Milletvekili Metin Çelik ise şöyle konuştu: “Bu yıl Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. Çeşitli etkinliklerle görev addettiğimiz Kültür Başkenti programını en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Kastamonu’nun değerleri kültür başkentliğini hak ettiğini bize gösteriyor. Kültür başkentliği meselesi tesadüf değil. Bunu bakanımız defalarca söyledi. Bize düşende bu değerlerimizi en iyi şekilde tanıtmak, eksik bırakmamaktır.”

TORUN: İNŞALLAH KASTAMONU’DA TURİZM HAK ETTİĞİ NOKTAYA GELİR

Başkentte Kastamonu Günleri programına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise; “14’üncüsü düzenlenen Başkentte Kastamonu Günleri’nde sizlerle birlikte bulunmaktan duyduğum mutluluğu dile getirmek istiyorum. Bize düşen bu güzellikleri tanıtmak ve turizm merkezi haline getirmektir. Kastamonu’nun bu güzelliklerini anlatırız ve Kastamonu’da turizm hak ettiği noktaya gelir” dedi.

KARADENİZ: KASTAMONU FARKLI BİR YIL YAŞIYOR

Bu yıl Kastamonu’nun farklı bir yaşadığının altını çizen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’de, “Bu yıl Kastamonu farklı bir yıl yaşıyor. Çünkü bu yıl Kastamonu Türk Dünyası’nın Kültür Başkenti oldu. Geçen yıl Kastamonu’ya vali olarak görevlendirildikten 10 gün sonra katıldığım ilk etkinlik yine burada gerçekleştirilen Başkentte Kastamonu Günleri toplantısı olmuştu. Bugün burada görüyorum ki geçen yıl ki törenle bugünkü program arasında dağlar kadar fark var. Türk Dünyası Kültür Başkenti olmak sadece Kastamonu’da ki Kastamonuluya değil Ankara’da ki Kastamonuluya da yaramış ve bu farkı bugün burada görüyoruz. Bugün stant açanlarda o güzellikleri ortaya sermiştir. Bugün burada bu birlikteliği gösteren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KURTULMUŞ: KÜLTÜR BAŞKENTLİĞİ KASTAMONU’YA ÇOK YAKIŞTI

Türk Dünyası Kültür Başkentliği’nin Kastamonu’ya çok yakıştığını ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Burada çok ciddi bir kalabalıkla bu sene 14’üncüsünü düzenlediğimiz Kastamonu Tanıtım Günleri’ni yapıyoruz. Bugünün oluşmasında emeği geçen başta Kastamonu Dernekler Federasyonu, belediye başkanı ve valimiz olmak üzere bütün dostlarımıza, hemşerilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“Bende uzun yıllardır Kastamonu Tanıtım Günlerini takip etmeye ve sizlerle birlikte olmaya çalıştım” diyen Bakan Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Arkadaşlarımın da ifade ettiği gibi bu yıl biraz daha farklı bir tanıtım günü yapıyoruz. Çünkü Kastamonu, bu sene Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu. Ve kültür başkenti olmakta Kastamonu’ya çok yakıştı. Hayırlı, uğurlu olsun. Umarım yıl boyunca çok güzel hizmetler ve tanıtımlar yapılacak.

“KASTAMONU 2018’DEN SONRADA TANITILMAYA DEVAM EDECEK”

Kastamonu, 2018 yılından sonrada hem Türk Dünyası, hem de dünyanın dört bir tarafında tanıtılmaya devam edecektir. Tekrar hayırlı olsun diyor ve emeği geçen bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Değerli arkadaşlar, Türkiye her tarafı birbirinden güzel ve değerli zenginliklere sahip olan bir ülke. Allah’a ne kadar şükretsek az. Coğrafyamızın her yanında başka bir güzellik var. Böylesine güzel tarihi ve kültürel zenginliklerle, doğal güzelliklerle bize bırakılmış olan bu vatanın bir evladı olmaktan, bir ferdi olmaktan dolayı Allah’a şükrediyoruz. Türkiye’nin daha iyi tanıtılmasını, uluslararası alandaki rekabetini ve mücadelesini daha iyi yapan bir ülke haline gelmesini umarım temin edeceğiz. Buna tüm gücümüzle gayret ediyoruz. Türkiye’yi, Uluslararası bütün platformlarda var ve görünür kılmaya gayret ediyor; Türkiye’nin farklı yönlerini uluslararası alanda da tanıtmaya bütün gücümüzle gayret gösteriyoruz.

“KASTAMONULU HEMŞERİLERİMİZİ GÖNÜL

ELÇİSİ GİBİ ÇALIŞMAYA DAVET EDİYORUM”

Bu çerçevede TÜRKSOY’un 2018 yılı Kültür Başkenti olarak Kastamonu’yu göstermiş olması hem Kastamonu’nun daha iyi tanıtılmasına, hem de Türkiye’nin daha iyi tanınmasına vesile olacaktır. 24 Ocak’ta sanırım ilk tanıtım toplantısını yaptık. Tabii bizim sürekli olarak sizin toplantılarınızda olmamız mümkün değil ama takip ediyorum. Gayet iyi gidiyor ve emeği geçen arkadaşlarımıza, belediye başkanımıza, valimize, rektörümüze, milletvekillerimize, Kastamonu’nun diğer belediye başkanlarına ve sivil toplum kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum. Bütün Kastamonulu hemşerilerimizi de, özellikle kültür dünyası başkenti olması bakımından birer kültür elçisi gibi hareket etmeye davet ediyorum. Hepinize büyük bir sorumluluk düşüyor.

“BU BÜYÜK PASTADAN KASTAMONU’NUN PAYINI ALMASI LAZIM”

Değerli kardeşlerim, geçtiğimiz hafta Berlin’deydim. Berlin’de, dünyanın en büyük fuarlarından birisinde. Tüm dünyanın turizm sektörünün yetkilileriyle beraberdim. Birçok ülkenin bakanıyla görüşme imkanımız oldu. Orada Alman pazarını domine eden, Türkiye’ye yönlendiren sektör CEO’larıyla ve yöneticileriyle beraberdik. Şunu söyleyeyim; 2017’de, 3,5 milyon Alman misafire ev sahipliği yaptık. Şimdiye kadar yapılan rezervasyon bilgilerini üst üste topladığımızda, 2018 yılında 5 milyon Alman misafirimizi Türkiye’de ağırlayacağız. Ondan önceki günde Rusya’daydım. Moskova’da da yine dünyanın en büyük fuarlarından birine katıldım. Orada da Moskova pazarını Türkiye’ye yönlendiren sektör temsilcileri ile toplantılar yaptık. Onlardan da aldığımız bilgileri üst üste koyduğumuzda, geçen 4 milyon 700 bin olan Rus misafirimiz, bu sene yaklaşık 6 milyon civarında misafirin Türkiye’ye gelmesi, turist olarak ziyaret etmesi bekleniyor. Bu rakamlarda tabii bize umut veriyor. Hepsini topladığımızda umarım 2017’de ki 32 milyon rakamını, 2018’de 38 milyon seviyesine çıkartacağız ve Türkiye, turizm sektörün de dünyanın en iyi rekabet eden ülkeleri arasına girecek. Bunu şunun için söylüyorum. Bu büyük pastadan Kastamonu’nun da yeteri kadar payını alması lazım. Bu yıl ki Türk Dünyası Kültür Başkenti olma özelliğimizi kullanarak Kastamonu’ya daha fazla iç ve dış turisti çekmek sizlerin elinde. Gayret ve büyük bir fedakarlıkla yıl boyunca etkinliklerimizi sürdürelim. Burada Kastamonu’yu tanıtma mücadelesi aslında bizim milli varlığımızı güçlendirmenin bir parçasıdır.”

Yapılan konuşmaların ardından stantlar gezildi.

Cengiz Muhsiroğlu – Sebahattin Büyükoral