haberler

Tahsin Babaş’ın İstiklal Marşımızın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Vatan ve millet sevgisiyle yanan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşımız, bugünde kalplerimizi, ruhlarımızı birleştirerek, yolumuzu aydınlatmaktadır. İstiklal Marşımızda yüce milletimizin hayatı, destanlaşmış kahramanlığı ve bağımsızlığının şanlı tarihi yatmaktadır.

İstiklal Marşı’nın her kelimesinde aziz milletimizin her ocağından çıkan şehit ve gazinin emaneti vardır. Bunun için istiklal marşımıza saygı duymak onu gönlümüzde ve hayatımızda yaşatmak görevlerimizin başında gelmektedir.

İstiklal Marşımız, Aziz Milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, milletin duygularını yüreğinde hissederek milli mücadele ruhunun alevlenmesine öncülük etmiştir. İstiklal Marşımız bugünde en çok ihtiyaç duyduğumuz milli mütabakat metnidir.

İstiklal Marşımızın yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif için Kastamonu’nun önemi bir hayli büyüktür. Kurtuluş Savaşı’nda Nasrullah Kadı Camii’nden verdiği vaazlarla Anadolu’nun bağımsızlık mücadelesinin alevlenmesini sağlayan Akif, İstiklal Marşını tamamladıktan sonra metni Ankara Sebilürreşad Dergisi’ne ve kahramanlıklarına şahit olduğu Kastamonululara göndermiştir. İstiklal Marşımız T.B.M.M.’de kabulünden önce 21 Şubat 1921’de Kastamonu Açıksöz Gazetesi’nde yayımlanmış ve Nasrullah Meydanı’nda okunmuştur.

Bu nedendendir ki İstiklal Marşımızı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u gelecek nesillere en iyi şekilde anlatabilmekte bizlerin öncelikli görevidir.

“Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” diyerek zafere giden yoldaki birlikteliğin önemine değinen Akif’in bugünde izinden yürümeliyiz. Öyle ki Afrin’de terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden silahlı kuvvetlerimizin gücüne güç katmak adına birlikteliğimizi her zamankinden daha sıkı tutmalıyız.

Vatan sevgisini en etkili şekilde özetleyen bir kahramanlık destanı olan İstiklal Marşımızın kabulünün 97’ncı yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyor, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını şükran ve rahmetle anıyorum.