haberler

Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Babaş’ın 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi Mesajı

Bundan tam 98 yıl önce emperyalist güçlerin çeşitli bölgelerde başlayan işgalleri ve zulümlerini kınamak, Türk kadının istiklali ve istikbali için canını seve seve feda edebileceğini göstererek dünya kamuoyuna insanlık dışı bir saldırının başladığını duyurmak gayesiyle 10 Aralık 1919’da gerçekleştirilen ilk Türk Kadın Mitingi’nin 98’inci yılında Kastamonumuzun kahraman kadınlarını minnet ve şükranla yad ediyorum.

3 bin Kastamonu kadının “Eğer hakkımız teslim edilmezse, evlâtlarımızın kanlarına kendi kanımızı karıştırarak erkeklerimizle bir safta, dinimiz ve istiklâlimiz için ölecek; haksızlara, zalimlere tarihin lanetlerini terkederek şehâmetle öleceğiz” diyerek esareti kabul etmeyeceğini açıkladığı bugün bizlerin gurur ve onur günüdür.

İstiklal Savaşı’nda cepheye gönderilen yiyecek, giyecek, cephane ve silah naklinde görev yapan Kastamonu kadınının ortaya koyduğu destansı fedakârlık belleklere kazınmıştır. Türk kadınının, Kastamonulu Şehit Şerife Bacı’nın, Gazi Halime Çavuş’un şahsında sembolleşen vatan sevgisi ve hür olma iradesi, bugün önümüzü aydınlatan birer meşaledir.

Aradan geçen 98 yıl bizlere göstermiştir ki 10 Aralık 1919’daki o asil ruh hala canlıdır. 15 Temmuz’daki hain kalkışmaya karşı ay yıldızlı bayrağı çocuğuna kefen yaparak vatanını, bağımsızlığını, bayrağını ve inançlarını savunmak için meydanlara koşan kadınlarımız başka ülkelerin anlayamayacağı kadar asil bir kan taşımaktadır. Bu anaların evlatlarının sırtının yere gelebileceğini düşünen zavallılar ise bugün halen daha ülkemiz üzerinde kalleş oyunlarını sergilemeye çalışmaktadır. Tarihin en büyük şamarlarından birin 15 Temmuz’da yiyen haçlı zihniyetinin son temsilcileri kendi kirli planlarında boğulacaklardır.

Bu vesileyle kahraman kadınlarımıza minnetlerimi sunuyor, şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum.

Şanlı ecdadımız bizim iftihar kaynağımız, istikbalimizi aydınlatan, yolumuzu bulmamıza yardımcı olan kutup yıldızlarımızdır. Onların hürmetiyle, onların himmetiyle, onların bereketiyle huzur ve refah içinde geleceğe ilerliyoruz. O ecdada layık olmak için çalışacağız ve ülkemizin istiklalini güçlendirmek, istikbalini daha da aydınlatmak için onların izinden geleceğe yürüyeceğiz. Bu düşüncelerle 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin 98’inci yılını kutluyorum.