haberler

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 92’inci Yılı Mesajı

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 92’inci yılını bugün başlayacak olan etkinliklerle kutlayacağız. 23 Ağustos 1925′te Kastamonu ve İnebolu’ya yaptığı seyahatlerde şapkayı halka göstererek kıyafet devriminin ilk işaretini veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nı ilimizde gerçekleştirmiş olması Kastamonumuzun kültür ve tarih mirasına ayrı bir değer katmaktadır. Geniş bir kültür ve tarih medeniyetine ev sahipliği yapan Eyliyalar Diyarı, Şehitler Kenti Kastamonumuz da yapılan bu inkılap ile toplumumuz, çağdaş giyim şekline kavuşarak yaşam tarzı bakımından uygar milletlerle birlik ve beraberlik içinde olduğunu göstermiştir.

Bu inkılabın Kastamonu’da yapılması elbette tesadüfi bir hadise değildir. Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’nun birçok yerinde irili ufaklı iç ayaklanmalar olduğu halde Kastamonu ve çevresinde böyle bir hareket görülmemesi ve isyanlar yüzünden birçok bölgeden asker toplanamadığı için hem isyanların bastırılmasında hem de Batı Cephesine gerekli asker, subay ile askerî malzemenin sağlanmasında Kastamonumuzun hizmeti göz ardı edilmemiştir. Kastamonumuz her koşulda ve hiçbir karşılık beklemeden vatanına, bayrağına, toprağına ve değerlerine sonuna kadar sahip çıkmıştır. Bu sahipleniş dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte de muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için birlik ve beraberlik içerisinde emin adımlarla yürüyeceğimizden en ufak bir şüphem yoktur. Haçlı zihniyeti ve onun maşaları olan hainler bizleri asla korkutamayacak ve davamızdan döndüremeyecektir. Memleketimizin ve ülkemizin istikbali üzerinde oynanmaya çalışılan tüm kirli oyunlar boşa çıkacaktır.

Tarihi ve kültürüyle zengin bir kültür mirasına sahip olan; kahramanlıkları ile Şehitler Diyarı övgüsüne kavuşan, maneviyatı ile Evliyalar Beldesi olarak anılan, doğal güzellikleri ile cennetten bir köşe olan Kastamonumuz da kutlayacağımız Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 92. yıl etkinlikleri birlik ve beraberliğimizin daim olduğunu simgeleyeceğinden önemi bir hayli büyüktür. Bugünün vesilesi ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve ebediyete uğurladığımız tüm şehitlerimize bir kere daha Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.