haberler

15 Temmuzu Anlamak Ve Anlatmak Vatan Evlatlarına Olan Vefa Borcumuzdur

İhanete ve işgal girişimine karşı Kastamonu tek vücut

Ülkemizin milli birlik ve bütünlüğünü hedef alan kalleş kalkışma ve aziz milletimizin yazdığı destanın birinci yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çerçevesinde tüm illerde olduğu gibi Cumhuriyet Meydanı’nda da iki günlük demokrasi nöbeti tutuldu.

Meydanları dolduran vatandaşlara hitap eden Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Murat Demir ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş, birlik ve beraberliğin önemine değindiler.

Meydanı dolduran vatandaşlar, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Darbeciler halka hesap verecek”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganlarıyla kalleş girişime tepkilerini gösterdiler.

15 Temmuz’da Aziz Türk Milleti’nin ikinci istiklal ve istikbal mücadelesi verdiği belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Vatana iman dolu göğüslerini siper eden tüm kahramanlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı bir ömür, tedavisi devam eden kardeşlerimize ise acil şifalar niyaz ediyorum” diyerek konuşmasına başladı.

FETÖ/PDY Terör Örgütü mensuplarının 15 Temmuz kalleş işgal girişiminin ve bu hain girişime karşı aziz milletimizin kazandığı mukaddes zaferin birinci yıl dönümü olan bugününün gelecek nesillere çok iyi anlatılması gerektiğinin de altını çizen Başkan Babaş, konuşmasında şunları söyledi:

“15 Temmuz’u unutmamalıyız! Unutturmamalıyız! 15 Temmuz’u en doğru şekilde geleceğe taşıyabilmenin toprağı vatan yapan 250 demokrasi şehidimize ve 2 bin 193 gazimize vefa borcumuz olduğunu hep hatırlamalıyız.

Öyle ki 15 Temmuz vatanımıza, bayrağımıza, birliğimize, irademize ve inançlarımıza yönelik gerçekleştirilen tarihin en büyük hainliğidir. 15 Temmuz gecesi milletin savunmasında kullanılmak için milletimizin vergileriyle alınan savunma silahlarının namluları, şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içerisine sızmış olan kalleşler tarafından halka çevrilmiş ve ateşlenmiştir.

Tek dertleri vatanlarında özgürce yaşamak, değerlerini korumak olan silahsız sivil halkın üzerine ateş açan bu kalleşler, Türkiye Büyük Millet Meclisimizi, Gazi Meclisini bombalamışlardır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesine bomba yağdırmışlardır.

15 Temmuz’daki bu kara geceyi; ellerinde ay yıldızlı bayraklarıyla meydanlara koşan, tanklara, uçaklara, silahlara karşı, vatanına iman dolu göğsünü kalkan yapan asil milletimizin vakur duruşu aydınlatmıştır.

Asil milletimiz; dinimize, Cumhuriyetimize, devletimize, vatanımıza ve bayrağımıza yönelik gerçekleştirilen bu hain saldırıya karşı Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhuyla hareket ederek tek vücut olmuş, iman dolu göğüsler birkez daha çelikten tankları, savaş uçaklarını ve helikopterlerini alt etmiş, tarih yazmıştır.  Bu şanlı mücadele göstermiştir ki milletin gücünün üstünde bir güç yoktur, olamaz.

Bu mukaddes zafer tarihteki yerini almıştır. Milletimiz, egemenliğin kayıtsız şartsız kendisinde olduğunu bir kez daha göstermiş, demokrasi nutukları atan Avrupa’ya demokrasi dersi vermiştir.

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak vererek bu meydana toplanan herkesin kahraman ecdadın izinden giderek bu kutsal toprakları asla kalleşe teslim etmeyeceğini söylemesi bizlere güç vermiştir. 15 Temmuz gecesi Cumhuriyet Meydanı’na kundaktaki çocuğuyla gelen anneleri babaları gördüm. Ay yıldızlı bayrağa sarılı çocuklarımızı gördüm. Bastonuyla meydana gelerek vatana sahip çıkacağını haykıran dedelerimizi gördüm.

Allah sizlerden razı olsun… Yaradanıma şükürler olsun ki sizler gibi şerefli bir topluluğun ferdi olma onurunu bana bahşetti.

Bizler milletin seçilmişleri olarak kendimizi hain kalkışmanın olduğu gece millete teslim ettik. Bu ülkenin bir evladı olarak hain saldırıya karşı koymak adına sizlerle ilk günden itibaren meydanlarda olduk. Bu süreçte gördük ki bu millet çok büyük bir millet. Bu iman çok büyük bir imandır.

Nasıl Seyit Onbaşı Çanakkale Savaşı’nda tek başına mermi yüklenip topu ateşlediyse, Şerife Bacı Kurtuluş Savaşı’nda vatan için çocuğunun üzerindeki örtüyü mermilere örttüyse, 15 Temmuz’da Ömer Halisdemir gibi kahramanlar da şehadete koşarak gitmiştir.

15 Temmuz’daki işgal girişiminde başarılı olamayan haçlı zihniyeti ve onun maşaları, 15 Temmuz sonrası ülkemize yönelik ekonomik darbe girişimi başlatmışlardır.

Bu kalleş saldırılarda Türkiye’nin büyük birlikteliği karşısında başarısız olmuştur. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda kalleşe, haine, gafile istediğini vermeyen kahraman ecdadın, asil torunları 15 Temmuz’da ve sonrasında büyük bir destan yazmıştır.

Ecdadının izinden yürüyen aziz milletimiz, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla Türk Milleti’nin damarlarındaki asil kanın ne kadar taze olduğu birkez daha göstermiştir.

Mevzu bahis vatansa, serden ve ailesinden vazgeçebilecek kadar koca yürekli asil ve aziz milletimiz; şehadete koşarak gitmiş Dünya’da eşi benzerine rastlanmayan destanın tek sahibidir.

Böyle ferasetli, vakur ve mukaddes milletin bir ferdi olmayı nasip eden yüce Rabbim’e hamt ediyorum. Bu asil millete hizmet etmenin ne kadar önemli ve gurur verici olduğunu kalben hissediyorum.

Bizler bu süreçlerden geçerken bazıları kontrollü darbe veya örtülü darbe cümleleri kullanmışlardır. Bu cümleleri sarf edebilecek kadar alçabilenler bu kalleşliği gerçekleştirenlerin ortağı olmaktan öte gidemezler.

Gafillerin, vatansızların ve hainlerin aziz milletimizin duygularını anlama ihtimali yoktur. İman dolu göğüslerin çelik tankları, helikopterleri, uçakları ve bombaları alt ettiği gün olan, gafile tarihteki en büyük tokatlardan birinin vurulduğu 15 Temmuz Destanı’nın sahibi milletimize birkez daha şükranlarımı sunuyorum.

Hainlerin işgal girişimi başladığı andan itibaren vakur bir duruş sergileyerek bizlere güç veren Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, tarihin en büyük hainliğine karşı duran bakanlarımıza,  siyasetçilerimize,  sivil toplum kuruluşu başkanlarımıza ve basınımızın güzide temsilcilerine de şükranlarımı sunuyorum.

15 Temmuz’da kalleşlere karşı sergilenen büyük direnişte kahramanca vatanlarını savunan ve şehadet şerbetini içen 250 şehidimize ve toprağı vatan yapan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize minnetlerimi sunuyorum.”

DEMİR: “15 TEMMUZ’DA GÖSTERDİĞİMİZ DEMOKRASİ ŞÖLENİNİ HERKES GIPTA İLE İZLEDİ”

15 Temmuz gecesi milletin destan yazdığını dile getiren Milletvekili Murat Demir, ” 15 Temmuz gecesi, minarelerde selalar, ellerde bayraklar, dillerde tekbirlerle egemenliği kimseye vermeyeceklerini gösterdi. 2’inci İstiklal Harbinden alnımızın akıyla çıktık. Vatanımız tehlikeye girdiğinde hepimiz, tankların önüne başını koyan aziz milletin mensuplarıyız. Bizim gösterdiğimiz bu demokrasi şölenini herkes gıpta ile izledi. Bu milletin tekbir amacı vardı oda vatanı savunmaktı. 15 Temmuz Sevr zayıflamasından kurtulamayan ikiyüzlü batının suçüstü halidir. 15 Temmuz 7 düvele diz çöktüren Çanakkale ve Kurtuluş savaşının aniden tezahürüdür. 15 Temmuz darbe ve işgal çapulcularının bütün renk ve farklarıyla bir olmuş, Aziz millet tarafından meydanlarda boğulmasıdır. 15 Temmuz içimizdeki hainlerin milli irade ateşinde kavrulmasıdır. 15 Temmu şehitler, gaziler ve dekokrasi günüdür. Destanın kanla yazılmasıdır. 15 Temmuz büyük arınmadır. Pişmanlık ve kopuş fırsatıdır. 15 Temmuz yüce Yaradanı ve Peygamberimizi istismar ederek insanları aldatan FETÖnün cümle aleme teşhir ve rezil edildiği vakti mücadeledir. 15 Temmuz ikinci kurtuluş savaşı zaferidir. Demokrasi, milli iradeye vurulan darbeleri, unutmadık, unutturmayacağız. Rabbim hainlere fırsat vermesin, Aziz vatanımızda şanlı bayrağımız ilelebet var kalsın” ifadelerini kullandı.

ÇELİK: “GELİŞEN VE BÜYÜYEN TÜRKİYE’Yİ İSTEMİYORLAR”

Gelişen ve büyüyen Türkiye’yi batının ve dış güçlerin istemediğini ifade eden Milletvekili Metin Çelik, “O gece u hain kalkışma başladıktan hemen sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine aziz milletimiz icabet etmiş, aziz milletimiz üzerine yönelen silahlara, tanklara, tüfeklere, uçaklara, helikopterlere kısacası ateşe karşı yürümüş ve canı pahasına ülkesini kurtarmak için mücadeleye başlamıştır. Tabi ki aziz milletimiz darbeye karşı harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımız, emniyet mensuplarımız ile el ele vererek bu hain girişimi boşa çıkarmıştır. Biz ilk defa bu kadar büyük bir ihanetle karşı karşıya kaldık. Buna benzer olaylarla elbette karşılaştık ama en büyüğü bu oldu. Biz ülke olarak ne zaman ekonomik ve siyasi olarak hamle yapsak, ne zaman büyümeye, gelişmeye bölgesinde söz sahibi olmaya başlasak tuzaklarla, oyunlarla, terörle, darbelerle önü kesilmeye çalışıldı. Cumhuriyet tarihinde boyunca demokrasimiz belirli aralıklarla kesintiye uğratıldı. Elbette büyüyen ve gelişen Türkiye’yi, 15 yıldır yatırımlarıyla milletinin refah seviyesini arttıran Türkiye’yi düşmanları istemiyor. Şuanda FETÖ, PKK, DAEŞ ve tüm terör örgütlerini üstümüze salıyorlar. Ama ben inanıyorum ki bu büyük millet, bu büyük devlet tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında birlik beraberlik içerisinde, dayanışma içerisinde ülkemiz üzerinde oynanan tüm oyunlara ve bize yönelen tüm tenkitlere gereken cevabı verecek ve 2023 hedeflerimize emin adımlarla yürüyecektir” diye konuştu.

KÖYLÜ: “DEVLET OLARAK BİR DAHA BÖYLE BİR GİRİŞİME İZİN VERMEMELİYİZ”

Vatandaşların 15 Temmuz gecesi görevini yerine getirdiğini ifade eden Milletvekili Hakkı Köylü, “Darbenin yapıldığı ilk günlerde kafamız daha bulanıktı, ne olduğunu tam anlayamamıştık. Bir darbe girişimi olm uş, darbe bastırılmış ama bunun arkasını kestirememiştik. Bu sadece rejimi yıkmak, hükümeti yıkmak veya meclisi bertaraf etmek için yapılmış bir hareket değildi. Bu bir işgal hareketiydi. Eğer bu işgal hareketi olmasaydıi bu zamana kadar yaşadığımız darbelerin bir benzeri olurdu. O ihtilallerde halkın üzerine toplar, tüfekler, silahlarla yürünmemişti. Tabiki ihtilalleri, darbeleri kabul etmemiz mümkün değil, ancak böylesi daha vahim oldu. Bütün vatandaşlar, Cumhurbaşkanımızın bir sözü ile vatandaşlar hain girşimi önlemek için sokaklara çıktı. Herkes şehit olma düşüncesi ile sokaklara çıktı. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek olan şeyler olduı. İşte çılgın Türkler bunlar. Bunlar makami mevki, para peşinde olan insanlar değil. Sokakta gördüğünde kimsenin önemsemediği ama, söz konusu vatan olduğunda canavar olan insanlar var. İşte bizi ayakta tutan bu. Bu şuuru kaybettiğimiz zaman başımıza daha büyük sorunlar gelir. Türkler içinden hainler bulunarak millet değil. Tüm dünya bunu anladı. İçimizdeki hainler bitmedi. Bitmez.  16 tane devlet kurmuş biz milletiz ama bu devletlerin 15’ini içimizdeki hainler yüzünden yıkıldı. Ne zaman hainler ortaya çıktı devletimiz o zaman zarar gördü. İçimizdeki hainleri temizlemek zorundayız. Bunun dışında devlet olarak, böyle bir darbe ile karşılaşırsak millet darbenin önüne çıkar diyerek gaflete düşmemeliyiz. Evet millet görevini yapar, ama bizim buna fırsat vermememiz lazım. Bu bizede ders oldu. Artık devleti yönetenler bu tip yapıların başımıza neler getireceğini düşünüerek hareket etmeliyiz” dedi.

KARADENİZ: “BU İHANET NESİLDEN NESİLE AKTARILMALI”

Bu ihaneti nesilden nesile aktarmamız gerektiğini ifade eden Vali Yaşar Karadeniz, “Ülkemizi tıpkı Afganistan’da olduğu gibi, İrak’ta ve Suriye’de olduğu gibi yıllar sürecek kargaşa ve kaosa sürüklemeyi hedefleyen ve böylece Ortadoğu’da istediği gibi at koşturmayı planlayan ülkelerin taşeronluğunu üstlenmiş hainlerin bir yıl önce gerçekleştirmeye çalıştıkları 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümündeyiz. Milletimizin top yekün karşı çıktığı ve kısa sürede zaferle başlatılan bu girişimde şehitler verdik. Gazilerimiz bu saldırılara büyük bir dirençle göğüs gerdiler ve  bugün onların hatırasını yaşatmak için 15 Temmuz şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinliklerinde, tıpkı bir yıl öncesinde olduğu gibi dimdik ayakta ve bir aradayız. Katılımlarınızdan dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum. Sevgi ve saygılarla hepinize hoş geldiniz diyorum. Kahraman şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize aileleriyle birlikte sağlıklı ve huzurlu uzun ömürler diliyorum. Değerli Kastamonulular, 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Devletimizin ve milletimizin bekası için 15 Temmuzların bir daha yaşanmaması için Dünyanın başka hiçbir ülkesinde başka bir örneği yaşanmamış olan ve kendi ülkesini başka ülkelerin emrine verme hainliğini gösteren FETö/PYD terör örgütünün bu ihanetini nesilden nesile aktaracağız. Bu ihaneti iyi okuyacağız, iyi anlayacağız ki; bizler sonrakilere doğru aktaralım” ifadelerini kullandı.