haberler

Proje Koordinatörü Franciszek Reka “Kastamonu’da Büyük Bir Değişim ve Gelişim Var”

AKED’in ortağı olduğu ‘Önceliğimiz Ailemiz’ adlı Erasmus Plus Projesi’nin son ayağı ilimizde gerçekleştirildi.

Kastamonu Akademi Kültür ve Eğitim Derneği’nin  (AKED) ortağı olduğu ‘Önceliğimiz Ailemiz’ projesi kapsamında Polonya, İspanya ve İtalya’dan ilimize gelen proje iştirakçileri Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Proje Koordinatörü Polanyalı Franciszek Reka, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a, Kastamonu’ya dört yıl önce eşiyle birlikte geldiğini ifade etti ve “Dört yılda Kastamonu çok değişmiş. Kastamonu’da ciddi bir değişim ve gelişim gördüm. Ayrıca çok temiz bir şehriniz var. Bunun için sizleri kutlarım” diye konuştu.

İlimizde özellikle son iki yıldır ‘Önceliğimiz Ailemiz’ adı altında yürütülen proje dahilinde önemli çalışmalara imza atan Akademi Kültür ve Eğitim Derneği (AKED), proje ortakları Polonya, İtalya ve İspanya’dan gelen misafirlerini Kastamonu’da ağırladı. AKED Başkanı Suzan Avanoğlu ve yönetim kurulu öncülüğünde proje kapsamında aile eğitimi üzerine yapılan tüm toplantıların değerlendirilmesi proje ortaklarıyla birlikte Kastamonu’da gerçekleştirildi. İspanya, İtalya ve Polonya’da ‘Önceliğimiz Ailemiz’ adlı Erasmus Plus Projesi kapsamında yapılan incelemelerin ardından son toplantı Kastamonu’da gerçekleştirildi. Toplantıların ardından projeye sağladığı katkılardan ötürü Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, makamında ziyaret eden AKED Yönetim Kurulu ve proje ortakları Kastamonu’yla ilgili görüşlerini aktardı. Proje kapsamında Avrupa’daki aile yapılarının incelendiğini ve bu ülkelerde ebeveynlere ne tür eğitimler verildiğinin araştırıldığını ifade eden AKED Başkanı Suzan Avanoğlu, buralarda tespit edilen uygulamaların ülkemizdeki uygulamalarla karşılaştırıldığını ve aile yapımıza faydalı olacağına inanılan hususların aktarılacağını belirtti. Avanoğlu projeye desteklerinden ötürü Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a teşekkür etti.

Türk toplumunda aile yapısının öneminin büyük olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, çalışmaların ilimize ve ülkemize faydalı olacağına inandığını söyledi. Kastamonu’nun tarihiyle ilgili misafirlerine bilgiler veren Başkan Babaş, Kastamonu’nun gelişimi için başlatmış oldukları tarihi ve kültürel çalışmalara da değinerek hedefin Dünya Kültür Miras Listesi olduğunu söyledi. Babaş, konuşmasının devamında misafirlerine şehir merkezinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Proje Koordinatörü Polanyalı Franciszek Reka, yaptığı konuşmada Kastamonu’yla ilgili izlenimlerini paylaştı. Polonya’da Aile Merkezi’nin olduğunu ifade eden ve projenin tüm ortak ülkelere faydalar sağlayacağına inandığını vurgulayan Reka, Kastamonu’ya dört yıl önce eşiyle birlikte geldiğini ve gezme fırsatı bulduğunu vurgulayarak “O dönemde Kastamonu’ya otobüsle yorucu bir yolculuk yapmıştık. Bugün hava yoluyla şehre ulaşabildik. Gördüm ki Kastamonu dört yıldı çok ciddi bir değişim ve gelişim yaşamış. Ayrıca çok temiz bir şehriniz var. Bunun için sizleri kutlarım. Bu güzel şehre ulaşımın kolay olması önemli bir ayrıcalık olmuş. Çok güzel bir havalimanına sahipsiniz. Tarihi, kültürü ve doğasıyla müthiş bir şehre sahipsiniz. Misafirperverliğinizden ötürü çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. Ziyaret hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.