haberler

Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ın 26. Şeyh Şa’ban-I Veli Ve Evliyalar Haftası Mesajı

Kastamonumuz tarih boyunca bir çok veli, ilim adamı ve sanatkar yetiştirmiştir. İlimiz çok önemli bir ilim ve kültür şehridir. Bu doğrultuda bugün başlayacak olacak 26’ncısını düzenleyeceğimiz Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kastamonu dendiğinde akla ilk olarak Anadolu’nun dört manevi muhafızından biri olan büyük irfan adamı ve bilge insan Şaban-ı Veli gelmektedir. Şaban-ı Veli ve onun bağlı olduğu aşk, ahlak ve bilgi yolu olan halvetiye İslam ve Türk tarihinde fevkalade bir öneme sahiptir. Hazreti Pir, tasavvuf mektebinin en büyük şubesi olan ve kendi adıyla anılan Şabaniye yolunun korucusudur.

O, hünkar Hacı Bektaş’ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli, Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’yle beraber Anadolu’nun dört manevi kutbundan biridir. Hz. Pir, İslam tarihinde önemli görüşler telif ederek, sevgiye, bilgiye ve özellikle birlik felsefesinde dayalı eğitim anlayışıyla ahlak eğitimi sahasında çığır açan bir öncü olmuştur.

Bizlerde Şeyh Şa’ban-ı Veli’nin torunları olarak sevgi, bilgi ve birliktelik felsefesini iyi kavramalıyız. Ülkemiz üzerinde oynan her türlü oyuna karşı bir olmalı, iri olmalı, diri olmalıyız.

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin vefatının 450’nci yılı olan 2019’un UNESCO tarafından Şeyh Şa’ban-ı Veli yılı olarak ilan edilmesi adına Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfımız ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yolda tüm kardeşlerimizden destek bekliyoruz. İlimizde bugün başlayacak olan 26. Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası’na tüm hemşehrilerimizi davet diyor, haftamızın ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.