haberler

Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Babaş’ın, Abdurrahmanpaşa Lisesi 132. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlama Mesajı

Dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Nurettin Paşa tarafından 1885 yılında Kastamonu İdadi Mektebi adıyla hizmete açılan, Abdurrahmanpaşa Lisemizin bugün 132’nci kuruluş yıl dönümünü kutluyor olmanın, gururu ve onurunu hep birlikte yaşıyoruz.

Anadolu’nun ilk lisesi olma özelliğini de taşıyan Abdurrahmanpaşa Lisemiz, geçmişten günümüze yetiştirdiği ve mezun ettiği isimlerle ülkemizin ve memleketimizin yönetimine önemli katkılar sağlamıştır.

Çanakkale Savaşı’nın başladığı yıllarda “Hocam ne olur bizi yok yazmayın; Biz Vatan İçin Çanakkale’ye gidiyoruz… Hakkınızı helal edin” diyerek çocuk yaşta toprağı vatan yapmaya koşan kahramanların okulu olan Abdurrahmanpaşa Lisemiz, geçmişten bugüne Kastamonumuzun gurur ve iftihar kaynağıdır. Abdurrahmanpaşa Lisemiz, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün ve Kastamonumuzun kahramanlık destanın sembolüdür.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde irfan meşalemiz, Abdurrahmanpaşa Lisemizin 132. Kuruluş yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum. Lisemizin tüm mezunlarına, öğretmenlerimize ve değerli büyüklerimize saygılar sunuyor, eğitimlerini sürdüren öğrencilerimize başarılar diliyorum.