haberler

Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ın 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Kutlama Mesajı

Milletimizin hayatı, görüşü, düşüncesi ve gücünün var olduğu İstiklal Marşımızda yüce milletin hayatı destanlaşmış kahramanlığı, bağımsızlığı ve bağımsızlığının şanlı tarihi yatmaktadır.

Milli Mücadelenin en zor günlerinde milletimize cesaret ve moral kaynağı olan İstiklal Marşımız, bugünde kalplerimizi, ruhlarımızı birleştirerek, yolumuzu aydınlatmaktadır.

İstiklal Marşı’nın her kelimesinde aziz milletimizin her ocağından çıkan her şehit ve gazinin emaneti vardır. Bunun için istiklal marşımıza saygı duymak onu gönlümüzde ve hayatımızda yaşatmak görevlerimizin başında gelmektedir.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımızı Türk Milleti’nin eseri olarak kabul ettiğinden Sefahat’a koymamış ve nedeni sorulduğunda, ‘O şiir bir daha yazılmaz… Onu kimse yazamaz… Onu ben de yazamam… Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir İstiklâl Marşı yazdırmasın!’ demiştir.

Milli Şairimiz Mehmet Akif için Kastamonu’nun önemi bir hayli büyüktür. Kurtuluş Savaşı’nda Nasrullah Kadı Camii’nden verdiği vaazlarla Anadolu’nun bağımsızlık mücadelesinin alevlenmesini sağlayan Akif, İstiklal Marşını tamamladıktan sonra Ankara Sebilürreşad Dergisi’ne ve kahramanlıklarına şahit olduğu Kastamonululara göndermiştir. İstiklal Marşımız T.B.M.M.’de kabulünden önce 21 Şubat 1921’de Kastamonu Açıksöz Gazetesi’nde yayımlanmış ve Nasrullah Meydanı’nda okunmuştur.

Yüreğinde iman ve vatan sevgisi dolu Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan, ‘Korkma’ diye başlayan İstiklal Marşımız, kahraman ordumuza ve aziz milletimize umut aşılamış, milli mücadele ruhunun canlanmasına vesile olmuştur. Bu nedendendir ki İstiklal Marşımızı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u gelecek nesillere en iyi şekilde anlatabilmekte bizlerin öncelikli görevidir.

“Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” diyerek zafere giden yoldaki birlikteliğin önemine değinen Akif’in bugünde izinden yürümeliyiz. Ülkemiz zor günlerden geçerken birlik ve beraberlik içerisinde olarak gücümüzün farkına varmalıyız.

Vatan sevgisini en etkili şekilde özetleyen bir kahramanlık destanı olan İstiklal Marşımızın kabulünün 96’ncı yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyor, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını şükran ve rahmetle anıyorum.