haberler

Belediye Başkanı Tahsin Babaş 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi Mesajı

Mondros Mütarekesi’nden sonra Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde başlayan işgalleri, yapılan zulmü kınamak ve bunu dünya kamuoyuna duyurmak için ilimizde 10 Aralık 1919’da gerçekleştirilen Kadın Mitingi’nin 97’inci yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan kahraman kadınlarımızı minnet ve şükranla anıyorum. Emperyalist güçlerin zulümlerine karşı 3 bin Kastamonu kadını gerçekleştirdiği mitingde dünyaya meydan okumuş, “Eğer hakkımız teslim edilmezse, evlâtlarımızın kanlarına kendi kanımızı karıştırarak erkeklerimizle bir safta, dinimiz ve istiklâlimiz için ölecek; haksızlara, zalimlere tarihin lanetlerini terkederek şehâmetle öleceğiz” diyerek esareti kabul etmeyeceklerini açıkça dile getirmişlerdir.

İstiklal Savaşı’nda cepheye gönderilen yiyecek, giyecek, cephane ve silah naklinde görev yapan Kastamonu kadınının ortaya koyduğu destansı fedakârlık belleklere kazınmıştır. Türk kadınının, Kastamonulu Şehit Şerife Bacı’nın, Gazi Halime Çavuş’un şahsında sembolleşen vatan sevgisi ve hür olma iradesi, bugün önümüzü aydınlatan birer meşaledir. Bütün bu özelliklere sahip olan ilimiz, İstiklâl Savaşı yıllarında ülkemizin işgaline tepki olarak gerçekleştirilen ilk kadın mitingine ev sahipliği yaparak da ayrı bir onura sahip olmuştur.

Aradan geçen 97 yıl bizlere göstermiştir ki 10 Aralık 1919’daki o asil ruh hala canlıdır. 15 Temmuz’daki hain kalkışmaya karşı ay yıldızlı bayrağı çocuğuna kefen yaparak vatanını, bağımsızlığını, bayrağını ve inançlarını savunmak için meydanlara koşan kadınlarımız ecdadın izinde olduğunu da göstermiştir. 97 yıl önce Kız Öğretmen Lisesi bahçesinde bir araya gelen kadınlarımız 15 Temmuz’da Cumhuriyet Meydanı’na koşmuşlardır. Kadınlarımız 97 yıl önce nasıl savaşmaya hazır olduklarını haykırdıktan sonra ülke savunması için canlarını seve seve feda ettilerse 15 Temmuz’da da bayrağı, vatanı ve inancı için şehit olmuş kalleşlere geçit vermemişlerdir. Tarihimizin en büyük hainliğiyle karşı karşıya kaldığımız 15 Temmuz’da haçlı zihniyetine, tanklara ve uçaklara karşı iman dolu göğüsler ikinci İstiklal ve İstikbal Mücadelesi’nden de zaferle ayrılmıştır. Tarihimizin en kara gecesi olan 15 Temmuz’u kadınlarımızın vatan sevgisi ve eşleri, çocukları, kardeşleriyle birlikte meydanlara sahip çıkması aydınlanmıştır. Bu vesileyle kahraman kadınlarımıza minnetlerimi sunuyor, şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum.

Şanlı ecdadımız bizim iftihar kaynağımızdır, istikbalimizi aydınlatan, yolumuzu bulmamıza yardımcı olan kutup yıldızlarımızdır. Biz onların kahramanlıkları ve fedakârlıkları sayesinde bugün bu topraklarda hür ve bağımsız olarak yaşıyoruz. Onların hürmetiyle, onların himmetiyle, onların bereketiyle huzur ve refah içinde geleceğe ilerliyoruz. O ecdada layık olmak için çalışacağız ve ülkemizin istiklalini güçlendirmek, istikbalini daha da aydınlatmak için onların izinden geleceğe yürüyeceğiz. Bu düşüncelerle 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitinginin 97’inci yılını kutluyorum.