haberler

Tarihi Kentler Birliği Proje Ödülü Kastamonu’nun

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın tarihe can verecek adımları meyvesini vermeye başladı.

Göreve geldiği günden bu tarafa Kastamonu’nun tarihi ve kültürel dokusunu ayağa kaldırmak üzere hummalı bir çalışma başlatan Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın çabaları sonuç vermeye başladı.

Yıllardır ihmal edilen Kastamonu’nun saklı hazinesi olan tarihi ve kültürel dokuyu ayağa kaldırılarak işlevsel hale getirilmesini şehrin kurtuluşu olarak gören Başkan Babaş, 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Nasrullah Camii Kentsel Tasarım projesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından Proje Ödülü’ne layık görüldü.

Tarihi Kentler Birliği tarafından Kastamonu Belediyesi’ne gönderilen yazıda “ Kentin ana koruma alanlarını tek bir vizyon proje çerçevesinde bir araya getirmiş olmaları, kale, mahalle, çarşı ilişkilerini kurmaktaki başarıları ve gerek işlevlendirme gerekse proje senaryosu içerisinde kentin sosyal dokusunu zenginleştirecek kamusal niteliği yüksek mekanlar yaratmaları nedeniyle proje ödülü verilmiştir” denildi.

Konuyla ilgili Belediye Meclisi Ekim ayı son toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Babaş, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in bizzat kendisini arayarak hazırlanan projeler noktasındaki memnuniyetini dile getirdiğini iletti. Kasım ayı içerisinde Antalya’da düzenlenecek toplantıda Proje Ödülü’nü almaya gideceğini söyleyen Başkan Babaş, “Metin Sözen hocamız tarihi ve kültürel projelerimizi beğendiğini ve devamını getirilmesi gerektiğini söyledi. Bizim kurtuluşumuz Tarihi ve Kültürel dokuyu korumakta. Bu projeler çok önemli. Mevcut yapılarımızı çok iyi koruyup kollamalıyız. Ben tarihi ve kültürel projelerimizi en başından bu tarafa vizyon proje olarak görüyorum. Yakın zamanda 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma projelerimize başlayacağız. Yakın zamanda Nasrullah Camii tamamlanacak ve Nasrullah Meydanı projemize de böylelikle start vereceğiz. 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma rölöve projeleri Belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz teknik birimce hazırlandı. Restorasyon projesi ise İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlandı. Yine Nasrullah Meydanımızın projesi bu konuda çok deneyimli olan EPA Mimarlık tarafından yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Tarihi ve kültür varlıklarımızla Dünya’da ses getirebilecek bir il konumuna geleceğimize yürekten inandığını vurgulayan Babaş, çalışmalara başlayalı iki yıl olmasına rağmen çok hızlı yol kat edildiğinin altını çizdi.

“70 ADET YAPININ CEPHE İYİLEŞTİRMELERİ VE ÇATI ONARIMLARI YAPILACAK”

Yavuz Selim, Atabeygazi, Hepkebirler, Akmescit, Hisarardı Mahalleri ile Kefeli, Atabey ile İbn-i Neccar Sokakları’nda yapılacak 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma projesi kapsamında 550 metrelik yol güzergahında bulunan 14 tescilli yapı, 6 tescile önerilen yapı ve 50 adet tescilsiz yapının dış cephe giydirmeleri yapılacağının altını çizen Başkan Babaş, 11 anıtsal yapının da çevre düzenlemesinin gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.  Tarihi Nasrullah Meydanı’nın ise 9 bin metre karelik proje alanın olduğunu da belirten Babaş, “Konak restorasyonları, Bakırcılar Çarşısı ve hanlar bölgesinde yapacağımız çalışmalarla birlikte bölgenin tarihi dokusu şahlanacaktır. Hedefimiz Kastamonu’nun hak ettiğini düşündüğüm Dünya Miras listesine ismimizi yazdırmaktır. Bu inançla çalışmalarımız bıkmadan usanmadan sürecektir” dedi.