haberler

Memleketimiz İçin Çalışıyoruz

120 milyon TL’lik KastaMall projesiyle ilgili Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Kas Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız, yaratılmak istenilen bilgi kirliliğinin önüne yaptıkları basın toplantısıyla geçti.

Olukbaşı Mevkii eski KASKİ arazisine yapılması planlanan en az 4 yıldızlı otel, AVM ve rezidans projesiyle ilgili gerçeği yansıtmayan ve bilgi kirliliğine neden olan yalan haberin ardından Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve projenin yüklenici firması Kas Yatırım AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Hiçbir projesinin bugüne kadar hüsrana uğramadığını dile getiren Başkan Babaş, iki yılda yapılan çalışmaların yapabilecek her hangi birinin olmadığı noktasındaki iddiasını sürdürerek basın mensuplarının siyaset yapmamasını, doğruyu yazmasını isterken haberin gerçekleri yansıtmadığını dile getirdi. Başkan Babaş, projeyle ilgili bir aksaklığın olmadığını çalışmaların hızla sürdüğünü söyleyerek “Bizler memleketimiz için çalışıyoruz. Her taşın altına elimizi koyuyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen projelerimiz hız kesmeden devam edecektir” diye konuştu.

Kas Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız, ülkeye güvenlerinin tam olduğunu ve yatırımlarında geri adım gibi bir düşüncelerinin olmadığını dile getirerek yazılanların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Proje bedelinin 120 milyon TL olduğunun altını çizen Yıldız, inşaat ruhsatını aldıktan sonra projenin 30 ay içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KastaMall isimli AVM, otel ve rezidans projesiyle ilgili yüklenici firma Kas Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi. Projeyle ilgili yapılan asılsız haberlere de toplantıda cevap veren Başkan Babaş, tüm projelerinin takipçisi olduğu vurgusunu yaparak “İki yıl içerisinde hayata geçirdiğimiz ve başlattığımız projeler kadar hiçbir belediyenin projesi yoktur. Bu noktada hodri meydan diyorum. Önceden bir projeyi bu süre zarfında gözümüz almazken bugün Kastamonu’yu adeta şantiyeye çevirdik. Ekibimizle beraber büyük bir özveriyle çalışıyor ve çalışmaya devam edeceğiz. Kastamonu Belediyesi olarak bu konuda çok iddialıyız. Tüm olumsuzluklara rağmen çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir. Bizlere ulaşarak tüm projelerimizle ilgili doğru bilgiye ulaşabilirsiniz” diye konuştu.

“KULÜBE YAPMIYORUZ ŞEHRİN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK BİR PROJE YAPIYORUZ”

Yapıcı ve haklı eleştirilere her zaman açık olduğunun da altını çizen Babaş, “Eğer yapmamışsak, eksik yapmışsak ya da farklı bir durum varsa sorunun temelden çözülmesi için de elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız. Yeter ki bu memleket için birlikte çalışalım. Yapılan eleştirilerin de doğru olması gerektiğini düşünüyoruz. Basınımız doğru olanı yazma özgürlüğü var ama doğru olanı. Bizimde doğru söylemek görevimiz. KastaMall projesi ile ilgili kamuoyunda bir takım bilgi kirliliği yaşanıyor. Bu büyük bir projedir. Kimsenin kafasını bulandırmaya gerek yok. Burada bir kulübe ya da büfe yapmıyoruz. Şehrin geleceğine ışık tutacak bir projeden bahsediyoruz” dedi.

Başkan Babaş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“HİÇ BİR PROJEMİZ HÜSRANLA SONUÇLANMADI

Bunu yazanlar ya bunun bilincinde değil ya da siyaset yapılıyor. Siyaseti, siyasetçi yapsın. Lütfen basın mensupları siyaset yapmasın. Siyaset yapacaksa, çıksın karşıma. Basın mensuplarının siyaset yapmasını doğru bulmuyorum. Bugünde açıklama yapıyor ‘Sorumlusu benim diye’. Sorumlusun ama doğru bilgi değil yazdığın. Siyaset yapmaya gerek yok. Biz bu memleketin hakkını savunuruz. Kimsenin yalan yanlış haber yazmaya hakkı yok. Başlığından, haberin içerine kadar siyaset var. ‘O da mı hüsrana’ diyor. Hangi projem benim hüsrana uğramış. Bizim hiçbir projemiz hüsranla sonuçlanmadı. Her şeyin altına elimizi belediye olarak koyuyoruz.

KAS İNŞAAT YATIRIM PROJENİN TEK YÜKLENİCİ FİRMASIDIR

En az 4 yıldızlı otel yapma şartıyla KastaMall projenin ilk ihalesini 5 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirdik. Mevcut alanın yanındaki camii bölümün de projeye dahil edilmesiyle birlikte ikinci ihaleyi yaptık. 4 Şubat 2016 yılında ikinci ihaleyi yaptık. Son ihale şartnamesi ile 1 yıl içerisinde projeye başlama şartı var. Yani firma en geç 2017 yılının başında projeye başlamak zorunda. Şu anda bütün inşaat ruhsat işlemleri bitirildi. Çalışmalar başlayacak. Yüklenici firma Serkan İnşaat değildir. Projeyi konsorsiyum bir firma yürütecektir. Kas İnşaat Yatırım projenin tek yüklenici firmasıdır. Projenin bitim tarihi Şubat 2020’dir. 52 bin metrekare alan üzerine yapılacak projeyle birlikte çok amaçlı bir yaşam alanı hayata geçecek.

ŞEHİR PARKI BİTME NOKTASINA GELDİ

Uçak kafeyi bitirerek vatandaşların uğrak noktası haline getireceğiz. Doğrusunu söylemek gerekirse dışarıdan gelen vatandaşlarımızın hem de şehirde yaşayan vatandaşlarımızın gidebilecekleri alanlar sınırlı. Karşısında Seyrangah projesi var. Kale için de kaynak bekliyoruz. Yaklaşık 3 milyon TL gibi bir kaynağa ihtiyacımız var. Saat Kulesi ile ilgili projemizin ihalesi yapıldı. Şehir Parkı bitme noktasına geldi. Teleferik projesinde çok küçük rötuşlar kaldı. Önümüzdeki günler içerisinde ihaleye çıkacağız. 2017 yılında hizmete geçmesini planlıyoruz. Öte yandan yeni sanayi sitesinin çalışmaları devam ediyor. Kırık Barajı Kastamonu Belediyesi’nin projesidir. Kısa zamanda bu projeyi hayata geçirdik. Atık su arıtma konusunda biraz sıkıntı yaşıyoruz. Avrupa Birliği projeleri biraz yavaş ilerliyor. 2008 yılından beri uğraşıyoruz. Sonuç alamazsak İller Bankası kanalıyla projeyi kendimiz yapmayı planlıyoruz.

DOKUYU BOZMADAN GEREKEN NE İSE YAPACAĞIZ

Sokak sağlıklaştırma projelerinde birinci aşama bitti. Diğer aşamaların da proje çalışmaları tamamlandı. İhale aşamasından sonra yapımına başlanacak. Bakırcılar Çarşısı ile birlikte turizm için önemli bir çalışmayı ekiplerimizle beraber hayata geçirmiş olacağız. Yaptığımız yanlış bir iş yok. Tüm çalışmalarımızı göz önünde yapıyoruz. Fikir alıyoruz. Cumhuriyet Meydanı ile ilgili bir fikir ortaya sunduk. Çeşitli görüşler ortaya çıktı. Görüşleri önemsiyoruz. Kastamonu halkı ne isterse onu yapacağız. Dokuyu bozmadan gereken ne ise yapacağız. Bugüne kadar tarihi doku ile ilgili bir şey yapamamıştık. Ancak bundan sonra tarihi dokunun korunmasına yönelik her türlü tedbiri alacağız

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KONAĞINI RESTORE ETTİK

Şeyhoğlu Konağı’nda çalışmalar tamamlandı. Burada Türkiye’nin en büyük konağını restore ettik.  Ancak bahçesi için ayrı bir proje yürütüyoruz. Bahçesi için düşündüğümüz proje bittiği zaman konağın değeri 3-4 kat artacak. Yap işlet yöntemiyle bu projeyi yapacağız. Yemek alanı, kapalı otopark ve kapalı yüzme havuzunun olacağı bir konsept yapılacak. Bu tarihi konağımızı butik otel olarak fonksiyon kazandırma düşüncesindeyiz. Çok güzel bir proje ve çok emek harcağınımız bir proje hayata geçmiş olacak.

Osmanlı Sarayı’nın süresi doldu ve şuanda belediye olarak işletiyoruz. Burada bina içi konaklama için kullanılacak. Bahçesinde ise Kastamonu Yöresel Mekânı adı altında proje yapacağız. Burası yöresel ürünler merkezi olacak. Önümüzdeki günlerde burada ihale yapılarak müstecir belirlenecektir. Yine Mazlumcular Konağı’nı da butik otel haline çevirdik. Burayı da geçici süreyle ihale yapılıncaya kadar şirketimiz tarafından çalıştırılacaktır.

BELEDİYENİN GAYRİMENKUL SAYISI ÇOK ARTTI

Çok yer aldık. Taşköprü yolunda 8 bin 500 metre Telekom’un arazisini aldık. Belediyenin gayrimenkul sayısını çok arttırdık. Yeri geldiğimizde vatandaşın işinin çözülmesi noktasında da satışlarımız oluyor. Biz üzüm yemek istiyoruz, bağcıyı dövmek istemiyoruz. Bağcıyı dövmek isteyen varsa da Kastamonuluları karşısında bulur. Karting alanı olarak bilinen Kuzeykent’teki yerimizle ilgili projemiz bitmek üzere. Bu projeyi de kat karşılığında vereceğiz. Orada hissemiz olacak. Tartışalım ama dedikodu etmeyelim. Cumhuriyet Meydanı’nda altına otopark yapmayı düşünüyoruz. Fakat net bir karar vermedim. Bende başka bir alternatif bulduğum takdirde meydanın altına otopark yapma taraftarı değilim. Oradaki dokuyu bozmak istemiyorum. Fakat bir çözümde bulmamız lazım. Belediyemizin önündeki otopark bitti. Biz ana caddeyi yasaklayınca, ara sokaklara kaçıyor. Herkes ben arabamı ana caddeye park ederim düşüncesinden sıyrılsın. Otoparklar tamamlanınca ana cadde de parklanmayı tamamen yasaklayacağım. Buradaki havalandırma çalışmalarımızda bitince Çengeller’den, Belediye Caddesi’ne kadar yasaklayacağım. Burası fazlasıyla yetiyor. Ücreti konusunda da makul bir seviye çekilmesini sağlayacağız. Bu yetki de Belediye Meclisi’ne ait. Kimsenin tekeline bırakmadık, bırakmayacağız.

GÜNEY KENT İÇİN GEREKLİ ONAYLAR VERİLDİ DOSYA BAKANLIĞA GÖNDERİLDİ

Güney Kent en büyük projelerden birtanesidir. İl idare kurulu ve Sayın Valimiz buranın onayını verdi. Dosya şuanda bakanlıkta. Orada yaklaşık, 2 milyon gibi bir hazine arazisi var. Buraya TOKİ’nin biran önce konut yapması için elimizden geleni yapacağız. Cezaevi’nin orada bin 186 metre kare bir arazi vardı. Biz orada basın mensuplarına ve asgari ücret alan vatandaşlara bir konut yapmayı planladık ama o zaman il bürokrasini aşamadık. Orasını maalesef orman arazisine çevirdiler. Bu büyük bir kadersizliktir. Kastamonu’nun zaten yüzde 65’i orman, orası da orman vasfını yitirmiş ama ormana çevrildi. Orada kim yanlış yaptıysa, Kastamonu’ya zarar vermiştir.

REVİZE İMAR PLANI BU AY GÜNDEME GELECEK

Kuzeykent ve Candaroğulları revize planı bu ay meclisimizde gündeme gelecektir. Buradaki esas amacımız orada 400 dönüm bir mera var. Burayı imar açacağız. Orada tamamen kamu yararına binalar yapacağız. Orada bir şehir stadyumu var. 60 dönüm asri mezarlık var. Büyük çapta yurt yerleri var. Özel eğitim alanları ve sağlık alanları olacak. Bu alanda ilimizin 30 yıllık yurt sorununu da çözmüş olacağız.

Yaptığımız tüm projeleri birliktelikle başarıyoruz. Burada Belediye Meclis üyelerimize, çalışma ekibimize ve tüm vatandaşlarımıza desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Söz verdiğimiz tüm projeleri hayata geçirmek için bıkmadan, yorulmadan ve yılmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“PROJENİN MALİYETİ 120 MİLYON TL’DİR”

KastaMall projesinin yüklenici firması olan Kas Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız; eski KASKİ arazisinin yerine yapılmaya planlanan 4 yıldız otel ile ilgili yazılanların yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyerek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yıldız, “KastaMall AVM, otel ve rezidans olarak bir konsept halinde. Proje alanın yetmeyeceği düşünülerek, önümüzdeki 15 yıl içerisinde projenin kapsamının daha büyüyeceği göz önüne alınaraktan yandaki cami alanı da istenmiştir. Arsasının bedeli belediyemize ödenmek üzere bu işlem gerçekleşmiştir. Yeni camii inşaatımızda yüzde 80’e gelmiştir. 10’uncu ay içinde de ibadete açılacaktır. Kazı hafriyat ruhsatımızı almış bulunmaktayız. AVM, otel, rezidans projemizde de 1 hafta içinde altyapı çalışmaları başlayacaktır. Bayramdan sonra da süreç hızla devam edecektir. Proje kapsamında 4 yıldızlı otelimizde 240 yatak kapasiteli 120 oda bulunmaktadır. SPA merkezi, balo salonu, toplantı salonları ve kafeler olacaktır. Ramada Otel zinciri ile belli bir noktaya geldik. Projenin ikinci etabı AVM tarafıdır. Burada 15 bin 500 metre karelik kapalı alana sahip kiralanabilir alanımız var. Burada 96 dükkana sahibiz. 15 yıl içerisinde Kastamonu’nun ihtiyacını karşılayacak şekilde dizayn edilmiştir. Hemen bu alanın yanında 152 daireli 1+1’den 5+1’e kadar olmak üzere rezidans konut projemiz var.  Projenin bitiş süresi 30 aydır. Projenin maliyeti 120 milyon TL’dir. 15 Temmuz hadisesi sonrasında ülkemize inancımız tamdır. Projeyle ilgili her hangi bir geri adımımız yoktur. Yatırımı yapmakta kararlıyız. Bu noktada başta Sayın Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’a ve TAPU Kadastro çalışanlarına desteklerinden ötürü teşekkür ederiz” dedi.

DSC_4896_1600x1108