haberler

20 Bin Adet Maske Dağıttık

Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kovid-19 mücadelesiyle ilgili bilgileri paylaştı.

Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, sosyal medya üzerinden yayın yapan Tv366 kanalına açıklamalarda bulundu. Başkanımız Vidinlioğlu, dezenfekte çalışmaları kapsamında ilimizde girilmedik mahalle ve sokağın kalmadığını duyurdu.  Sürecin başından bu tarafa 20 bin maske, 10 bin eldiven dağıtıldığını da söyleyen Belediye Başkanımız, 100 ton dezenfekteli su ile mahalle ve sokakların yıkandığını ve çalışmaların ikinci etaba geçildiğini iletti.

Devlet Hastanesi’nin pandemi hastanesi olması yönündeki önerisiyle ilgili Sağlık İl Müdürlüğü ve Milletvekili Metin Çelik’in yeterli önlemlerin açıklandığını ifade ettiğini de söyleyen Başkanımız Vidinlioğlu, teklifin öneri olarak kaldığını iletirken “İnşallah benim dediğim noktaya ulaşmaz. Biz yanılmış oluruz” ifadesini kullandı.

Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Tv366 sosyal medya kanalında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“DEZENFEKTE ÇALIŞMALARINA TÜRKİYE’DE İLK BAŞLAYAN BELEDİYEYİZ

Dünya’da koronavirüs salgını başladığında, salgının ülkemizde ve ilimizde de görülme ihtimali üzerine ekiplerimizle bir toplantı yaptık. Bunun akabinde 26 Şubat’ta Şehirlerarası Otobüs Terminalimiz başta olmak üzere Özel Halk Otobüslerimiz, duraklar ve okullarımızda hızla dezenfekte çalışmasını başlattık. Türkiye’de dezenfekte çalışmalarını ilk başlatan belediyeyiz. Hekim olmam hasebiyle dünyadaki tablodan işin ciddiyetinin ne boyutta olduğunu anlamıştım. Bunun için çalışmalara erken başladık.

MAHALLE VE SOKAKLARIMIZIN TEMİZLİĞİNDE 100 TON DEZENFEKTELİSU KULLANILDI

Mahalle ve sokakların dezenfekte ile temizliği için ilk etapta 1000 litre dezenfektan aldık. 1 litre dezenfektanı 100 litre su ile karıştırarak temizliği yaptık. En güçlü dezenfektanı kullanıyoruz. Bu güne kadar 100 ton dezenfektanlı su ile Kastamonu’nun her mahallesini ve sokağını temizledik. Girmediğimiz mahalle ve sokak kalmadı. Sosyal medya hesaplarımızı takip edenler bilir. Ekiplerimiz 24 esasına göre çalışmakta.

Dezenfeksiyon tüm kurumların yapabileceği bir durum. Buna rağmen kurumlarımızın taleplerini geri çevirmedik. Tüm kurumlarımızın dezenfektelerini de biz yaptık. Karantina yurtlarından, Devlet Hastanesi’ne kadar Pazar yerlerinden parklara kadar dezenfekte çalışmalarımızı tamamladık ve ikinci tura başladık.

20 BİN MASKE DAĞITTIK

Koronavirüs ile mücadelede bugüne kadar 20 bin maske 10 bin koruyucu eldiven dağıttık. Merkez belediyesinin yetersiz olduğunu söyleyenler oldu. Merkez belediyesini doğru takip edenler iyi bilir bizleri, Büyük Şehir Belediyeleri takip ediyor.

DEVLET HASTANESİ’NİN PANDEMİ HASTANESİ OLSUN ÖNERİM, ÖNERİ OLARAK KALDI!

Devlet Hastanesi’nin Pandemi Hastanesi olmasını önermiştim. Ben hala aynı noktadayım. Bizim için virüsün yayılma süreci yeni başlıyor. Şuanda pik haftalarındayız. Eğer izolasyonu doğru sağlayamazsak pik haftalarının uzaması Mayıs ayına sarkması söz konusu. Bunun için evde kalmamız önemli. Poliklinik Hizmetleri’nin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde verilmesini önermem tamamen izolasyon açısından rahatlık sağlayacağı düşüncesinden kaynaklanıyor. Milletvekili Sayın Metin Çelik beyle konuyu görüştük. Kendisi gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Yine Sağlık İl Müdürümüz de gerekli tedbirlerin alındığını iletti. İnşallah iş benim dediğim noktaya gelmez. Bu öneri tedbiri en üst seviyeye çıkartmak adına yapıldı. Ancak yetkililer gerekli önlemleri aldıklarını ifade ettiler benim önerim de öneri olarak kaldı. İnşallah işler düşündüğüm kadar kötü olmaz ve ben yanılırım.

Ancak ben hala Devlet Hastanesi’nin Pandemi Hastanesi olması gerektiğini ve bu tedbiri almamız gerektiğini düşünenlerdenim.

Sayın Cumuhurbaşkanımız Atatürk Havalimanı’nda ve Sancaktepe’de iki ayrı hastanenin kurulacağını açıkladı. Herkes sıfırdan hastane kuruyorken biz elimizde olan hastanede henüz ayrımı yapmadık! Ben olayın ciddi olduğu için öneriyi sundum. Bu konuda ön alması gerekenler Sağlık Müdürlüğümüz, Başhekimliğimiz ve Halk Sağlığı birimimiz.

5 ARKADAŞIMI UĞURLU HASTANESİ’NİN AÇILMASI ADINA KASTAMONU’YA GETİRDİM

Ben hukukçu değilim. İşin hukuki boyutunu muhataplar söyler. Oradaki problemin şu olduğunu biliyorum. Konu iflas masasında olduğunu, iflas masasıyla binayı yapan müteahhit arasında bir mahkeme süreci var. Müteahhit ile de Uğurlu Hastanesi eski sahibi arasında yine bir hukuki problemin olduğunu biliyorum. Davalar sonuçlanmış değil.

Uğurlu Hastanesi’nin açılması adına beş arkadaşımı Kastamonu’ya getirdim. Hastane binasını gezdiler, gördüler. Yaşanabilecek problemleri göz önüne aldıklarında bu işe yaklaşmadılar. Ama olağanüstü durum ifadesini sıklıkla kullanıyorum.

Olağanüstü durumlarda olağanüstü kararlar gerekir. Olurda üç gün sonra buraya ihtiyacımız olabilir. Bir diğer konuda burayı şehrimize kazandırabilir miyiz.

Yine Ballıdağ Hastanesi’de aynı şekilde. Eski Milletvekilimiz Fethi Acar beni arayarak buranın 2009 yılında güçlendirme yapıldığını belirtti.

Bu pandeminin ne kadar süreceği şuan itibariyle belli değil. Benim derdim, bu binaların Kastamonu’ya hizmet edebilmesi.

Eski Milletvekilimiz Sayın Haluk Yıldız bey benim eniştem. Sağlık Bakanlığı’nda uzun yıllar üst düzey yöneticilik yaptı. Ondan ötürü de Ballıdağ Hastanesi’nin durumunu iyi biliyorum.

Pandeminin süresini bilemem. Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Atatürk Havalimanı’na ve Sancaktep’’ye 45 günde hastane yapılması gündemde. Bunlar gündemdeyken bizim hazır binalarımızı şehrimize kazandırmak adına tüm söylemlerim.

Hem Uğurlu hem Ballıdağ için Sağlık Bakanımız dan ilimiz Milletvekilleri randevu alırlar ise Kastamonu Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapacağımızı iletirim. Ortağı benim 35 yıllık arkadaşım. Bu konuda gerekli baskıyı oluşturabilirim. Bu konuda bir çaba sarf etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Onun için dile getiriyorum.

SEVDİKLERİNİZ İÇİN EVDE KALIN

Devlet Hastanemiz de iki bebekte koronavirüs testi pozitif çıktı. Bu virüs yaşlı, genç, bebek ayırmıyor. Evet gençler bize bir şey yapmıyor diyebiliyor. Ancak onlarda taşıyıcı olabiliyor. Sevdiklerine bulaştırıp onların hayatlarını kaybetmelerine neden olabiliyorlar. Daha dikkatli olmalıyız. Hassas olmalıyız ve sevdiklerimiz için evde kalmalıyız.

BUGÜN SAYIM YAPILSA BÜYÜKŞEHİR OLABİLİRİZ

Şehrimize çok ciddi seviyede gurbetçi hemşehrimiz geldi. Galiba şuan sayım yapılsa büyükşehir olabiliriz. Bu durumun bu seviyeye gelmesinden önce 65 yaşın kısıtlanması, iller arası ulaşımın kısıtlanması, ilçe ve köylerin ulaşımlarını kısıtlanması yönünde İl Hıfzıssıhha Kurulu’na öneride bulunmuştum. Devletimiz bir hafta aralarla bu kısıtlamaları getirdi. Şuan Kastamonu’da daha dikkatli olmalıyız. Ben herkese tekrar tekrar sesleniyorum. Lütfen evde kalın.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN MORALİNİ YÜKSEK TUTMALIYIZ!

Sağlık çalışanlarımıza destek olmalıyız. Onların şuanda moralleri çok iyi değil. Sağlık çalışanlarımızın her daim yanında olmalıyız. Zor bir süreçten geçiyoruz. Bugün sınıf arkadaşlarımdan 10 kişi koronovirüs tedavisi görüyor. Olay katlanarak gidebilir. Bundan dolayı kendi önlemlerimizi en üst seviyede almalıyız. Mücadelede en ön safta olan sağlık çalışanlarımıza minnettarım. Hepsine teşekkür ediyorum.

PAZAR ALANLARINDA GİRİŞ ÇIKIŞLARI KONTROL ALTINDA TUTUYORUZ

Pazar yerlerinde giriş çıkışları kontrol altında tutuyoruz. Ancak buna rağmen yer yer yoğunluklar yaşanabiliyor. Yine Pazar yerlerimizde maske ve eldiven dağıtımı yapıyoruz. Giriş çıkışlarda dezenfektanlar koyduk. Bazı vatandaşlarımız Pazar yerlerinde dağıttığımız maske ve eldivenleri yerlere atmış. Bu doğru bir durum değil. Lütfen daha dikkatli olalım. Burada olağanüstü bir durum yaşıyoruz ve herkesin toplum sağlığını düşünmesi ona göre hareket etmesi gerekiyor.

BU SÜREÇTE UYKU DÜZENİM KALMADI

Kastamonu Belediyesi olarak vakalar görülmeden önce başladığımız bir çalışma söz konusu. Ekiplerimiz 26 Şubat itibariyle 24 saat boyunca dezenfekte çalışması yapıyor. Tabi ekiplerimizin yanında olmamız gerekiyor. Gece geç saatlere kadar sosyal medyadan gelen yardım taleplerini de yine bizzat kontrol ediyorum. Bu süreçte uyku düzenim kalmadı. Ancak sağlığım gayet yerinde ve ekiplerimizle birlikte vatandaşlarımızın her daim yanında olmaya devam edeceğiz.

28 Şubat itibariyle 153 Alo Hilal Masa Hattımızdan gelen talepleri değerlendirmeye başladık. Bugüne kadar yaklaşık 1000 kişiye yardım yaptık. İşsiz kalan 100 kişiye erzak desteği sağladık. Yine Sosyal Market aracılığıyla 250 ihtiyaç sahibine ulaştık. Yaşlı Bakım Hizmetlerimiz her gün 50 ihtiyaç sahibi yaşlımıza yemeklerini getiriyor. 80 yaşlımızın ise temizlik, sağlık hizmeti ve kişisel bakımları yine ekiplerimizce yapılıyor.

SAĞLIKTAN TASARRUF OLMAZ

Bizler sağlıkta tasarruf olmaz anlayışını taşıyoruz. Her ne yaptıysak vatandaşlarımız için yaptık. Konu sağlık olunca elimizden geleni yapacağız ve yapıyoruz. Gönül istiyor ki dünya kadar iş adamımız var. Herkes çorbada benimde bir tuzum olsun desin isteriz. Böyle olduğunda süreci daha iyi yönetiriz. Esnafımızı da desteklemek istiyoruz. Biz Kastamonu olarak birbirimize destek olursak sıkıntıları hep birlikte aşarız.”