haberler

Öğrenciler Trafik Kurallarını Eğlenerek Öğreniyor

Kastamonu Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda eğitimler sürüyor.

“Ağaç yaşken eğilir” prensibiyle harekete geçen Kastamonu Belediyesi, geleceğin sürücülerinin daha bilinçli yetişmesi adına ilimizdeki ilkokul öğrencilerine uzmanlar eşliğinde trafik kurallarını teorik ve uygulamalı olarak öğretiyor.

Çocuklar, trafik işaretlemelerinden trafik ışıklarına ve yaya geçitlerine kadar her türlü ayrıntının düşünüldüğü minyatür trafik parkurunda, hem teorik olarak ders görüyorlar hem de akülü arabalarla uygulamalı olarak eğitim alıyorlar.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın göreve başlamasının ardından faaliyete geçirdiği ilk projelerden olan Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda eğitimler tüm hızıyla sürüyor. Kastamonu Belediyesi Trafik Zabıta ekiplerince konferans salonunda verilen teorik bilgilerin ardından öğrencilerin trafik parkurunda direksiyon başına geçerek trafik kurallarını eğlenerek öğreniyorlar.

Çocuk Trafik Eğitim Parkuru’nun önceki günkü misafirleri Orhan Şaik Gökyay İlkokulu 2/E ve 2/D sınıfı öğrencileri oldu. Trafik kuralları uzman ekipler tarafından teorik ve pratik olarak öğrencilere verildi. Öğrenciler bundan sonra trafikte daha bilinçli olarak hareket edeceklerini belirterek, anne ve babalarına da öğrendiklerini anlatacaklarını söylediler.

Gelecek nesilleri daha bilinçli yetiştirmek adına kurulan Çocuk Trafik Eğitim Parkuru’nda öğrencilerin ücretsiz eğitimler verildiğini söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, öğrencilerimize karayolunda hem yaya hem de sürücü olarak neler yapacakları uzman ekiplerimizce uygulamalı olarak öğretiliyor. Öğrencilerimizin küçük yaşlarda aldıkları bu eğitimin ileride çok faydalı olacağını bildiklerini de ifade eden Babaş, “Yılda binlerce vatandaşımızı trafik terörüne kurban veriyoruz. Bunun önüne geçmek için geçtiğimiz yıl başlattık. Çocuklarımıza küçük yaşlarda vereceğimiz eğitimin bir hayli faydalı olacağı bilincindeyiz. Trafikte doğru eğitimin çok önemli olduğunu biliyoruz. Öğrencilerimiz eğitim parkurunda eğlenirken öğreniyor.  Bu uygulamamız velilerimiz, okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından da bir hayli destek gördü. Bunun için mutluyuz. Eğitimlere talep olduğu sürece ara vermeden devam edeceğiz” diye konuştu.