haberler

Yeni sanayi rant sitesi olmayacak

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu’nda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 59’uncu Olağan Genel Kurulu’na katılan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun son zamanlarda hızla geliştiğini ifade etti. Yeni sanayi sitesi ile ilgili olarak da önemli açıklamalar yapan Babaş; “Burada ne yapıyoruz ona iyi bakmak lazım. Biz ne yapıyoruz, bazıları ne tartışıyor? Biz burada yeni küçük sanayi sitesi yapıyoruz. Burası sanayi sitesi olacak. Rant sitesi olmayacak. Bu çok önemli. Yani öncelikle üretici olanlar burada dükkân sahibi olacak. Kaportacısı, motor tamircisi, tornacısı burada olacak. Zaten mevzuat da bunu tek tek belirtmiş. Mevzuat dışında bir şey yapma imkânımız yok. Biz de mevzuat doğrultusunda gerekeni yapacağız. Bunun dışında eğer açık yer kalırsa buradan dükkân sahibi olmak isteyenler, parasını ödemek koşulu ile dükkân sahibi olacaklar. Ancak üretici olmayan bu kişilere kredi verilmiyor. Ben spekülasyonlara yol açmamak adına ben bu açıklamaları yapıyorum. Şunu da vurgulamak istiyorum; bizim burada yaptığımız iş kesinlikle esnafın yararınadır. Bu sanayi sitesi bittikten ve herkes dükkânlarına oturduktan sonra eski sanayi hakkında da bir düzenleme yapacağız. Bunu da belirtmek isterim” diye konuştu.

‘KASTAMONU KÜÇÜK ESNAFI İLE BİRLİKTE YAŞAMAK VE YAŞATILMAK ZORUNDA’

Kastamonu’nun son zamanlarda yaşadığı gelişimden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek sözlerine devam eden Babaş, bu gelişime esnafın da ayak uydurduğunu söyledi. Gelişimin Kastamonu’nun her tarafında görüldüğünü de anlatan Babaş; “Özellikle küçük esnafımız kendisini her alanda geliştirmeye çalışıyor. Kastamonu küçük esnafı ile birlikte ve beraber yaşamak ve yaşatılmak zorunda. Bakın biz her zaman esnafımıza şunu söylüyoruz. Her konuda bize gelin. Biz sizin yanınızdayız ve yardımcınızız. Devletin açıkladığı birçok proje ve imkân var. Ama bunları esnafımıza doğru düzgün ve objektif olarak yansıtmamız lazım. Bunun içinde bu kuruluşların biran önce devreye girmesi lazım. Özellikle yıllardır sanayi esnafı ile ilgili bir çalışma yapmamız gerektiği söyleniyor. Ben de Belediye Başkanı olduktan hemen sonra çok ciddi çalışmalara başladım” dedi. 

‘ELEŞTİRELERE KARŞI DEĞİLİM’

Yeni sanayi sitesi konusunda açıklamalarını sürdüren Babaş; “Özellikle Kastamonu’nun merkezinde olan sanayilerimizin biran önce daha etkin, daha fonksiyonel, daha konforlu bir sanayi haline getirilmesi için kolları sıvadık. Tabi bu iş tek başımıza olmadı. Bu konuyla iştigal eden tüm unsurlarla yan yana geldik. Hep birlikte bu konuları tartıştık ve belli bir seviyeye getirdik. Şuanda yeni bir küçük sanayi yapımı için Maslak Sanayi Sitesi adını verdiğimiz bir kooperatif oluşturduk. Yapacağımız yeri de hep birlikte ortak kararla belirdik. Burada bazı spekülasyonlar olabilir ve doğaldır. Herkesin görüşü aynı yönde olmayabilir. Ama biz büyük katılımlı ve görüşlerin aynı doğrultuda olduğu yeri seçtik” diyerek eleştirilere yanıt verdi. “Sanayi alanımız; TAŞİKO’nun ilerisinde, İstanbul yolu üzerinde, Taşlık Mevkii’nde 2 milyon 400 bin metrekare bir alan ve Bakanlık tarafından da sanayi alanı olarak onaylandı” diyerek açıklamalarına devam eden Babaş; “Son günlerde bakıyorum ufak tefek spekülasyonlar oluyor. Ama yapılsın, biz onlara da karşı değiliz. Eleştirilere de karşı değiliz. Belki bizim de unuttuğumuz noktalar olabilir. Bunları yadırgamıyoruz. Ama biz yolumuza devam ediyoruz” dedi.

‘HER BULDUĞUMUZ YERE SANAYİ YAPMA GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL’

Sanayi alanı olarak onaylanan 2 milyon 400 bin metrekarelik arazinin çok önemli olduğunu sözlerinde belirten Babaş; “Her bulduğumuz yere sanayi yapma gibi bir durum söz konusu değil. Tarım arazisi ise onu tarım dışına çıkartmak öyle kolay bir şey değil. Ama bu alan incelendi ve sanayi alanı olarak Bakanlık onayından çıktı. Bu yerin etrafı da şehirleşmeye kapalı bir alan. Bu çok önemli. Çünkü iki gün sonra bakıyorsunuz ki sanayi alanı şehrin içinde kalıveriyor. Ama burası öyle değil, buranın etrafı ormanlarla kaplı. Yani burada şehirleşme imkânı yok. Bu bizim için çok önemli. Bunları düşünmek zorundaydık. Biz bu konuda sivil toplum kuruluşları ile ortak bir birlik içerisinde çalışmayı sürdürüyoruz” diyerek sözlerine ekledi.

‘ALTYAPIDA YÜZDE 100, ÜST YAPIDA YÜZDE 70 DESTEK VAR’

Yeni sanayi sitesi konusunda esnaf için en uygun olanın yapıldığına da dikkat çeken Babaş; “Burada küçük esnafımız için en uygun, en doğru ve en ucuz işi yaptığımıza inanıyoruz. Yerin alımı konusunda, sanayinin yapımı konusunda çok büyük imkânlara sahip olacak kardeşlerimiz. Bakın Sanayi Bakanımız söz verdi. Altyapıda yüzde 100, üst yapıda yüzde 70 destek var. Yapım işinde kardeşlerimiz ceplerinden hiç para çıkmayacak şekilde bir destek söz konusu. Biz her zaman esnafımızın yanındayız ve olmaya da devam edeceğiz. Çünkü küçük esnaf ayakta durmalı, güçlenmeli ve istihdam sağlamalı. Yine bununla birlikte aynı yerin belli bir kısmında da Toptancılar Sitesi yapmayı düşünüyoruz. Onlarla ilgili de projemiz var. Biz şuanda projelendirmesini yapmaya başladık” dedi. Yeni sanayi sitesine 700’ün üzerinde başvurunun olduğunu da ifade eden Babaş, burada 2 bin metrekareye kadar dükkân sahibi olmanın mümkün olduğunu belirtti. Babaş; “Biz talepleri aldık. Genelde herkes normal işini görebileceği dükkânlar istemiş. Bu da çok hoşuma gitti. Kimse fazladan yer talebinde bulunmamış. Bu 700 kişinin talebi 380 bin metrekare bir alanı ihtiva ediyor. Tabi bu yolları, çevresi ve sosyal alanları ile beraber 1 milyon metrekare olmalıdır” diye konuştu.

‘TAŞİKO’YA DESTEK OLACAĞIZ, GÜVEN-TUR’UN BELLİ BİR SİSTEMİ OLACAK’

Kastamonu’daki taşımacılık sektörüne de değinen Babaş; “Taşımacılık sektöründe TAŞİKO’ya çok ciddi manada destek vermeye devam edeceğiz. Şuanda onların yeri de bitmek üzere. Her şeyi ile nizami hale getiriyoruz. Oranın değeri ölçülmez. Ama ne söz verdiysem onun peşindeyim. Orası TAŞİKO’nundur. Rahatlıkla orada görevlerini sürdürsünler. Taban kaplamasıyla, binasıyla çok muazzam bir yer oldu. Tapusunu da devraldıktan sonra tam nizami bir şekilde teslim etmek istiyorum. Bunun yanı sıra Güven-Tur’u da belli bir sisteme bağlayacağız. Yer araştırma çalışmalarımız devam ediyor. Onlara da çok güzel bir mekân sağlayacağız. Şehir içerisinde mevzuatları doğrultusunda görev yapmalarını sağlayacağız. Durakları, toplanma yerleri, sosyal tesisleri ile düzenli bir hal alacak” diyerek bu konuya da açıklık getirdi.

‘EKMEK SATIŞINDA İSTİKRARI SAĞLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM’

Küçük esnafın ufak tefek sorunlarının bulunduğunu da anlatan Babaş, son zamanlarda fırıncıların yaşadığı bir sorunu da genel kurulda dile getirdi. Babaş; “Ekmek alışveriş merkezlerinde daha ucuz satılıyor. Fiyat dengesi kurulamadı. İnşallah bu hafta kardeşlerimizi toplayacağım ve Kastamonu’da ekmek satışında bir istikrarı sağlamayı düşünüyorum. Esnaflarımızı da korumak lazım. Biz burada emredici bir konumda değil, arabulucu konumda olacağız” dedi. Babaş açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kastamonu’da fiziki olarak da birçok çalışmamız var. Bu projeler bu sene hızla hayata geçmeye başladı. Bu da Kastamonu esnafının artısıdır. Yani esnafa artı sağlayacaktır. Bakın Belediye Caddesi’nde eski belediye binasını Halk Sağlığı Merkezi haline getirdik. Oradaki arkadaşlarımızın alışverişi bir nebze olsun hızlandı. Bu gibi yerleri öldürmemek lazım. Mesela okullarla ilgili de ben şunu söyledim: Okulları alıp da bir kampüse götüremezsiniz. Orada oluşmuş bir ticaret, bir sistem var. Her şeyi dengeli yapmak zorundayız.”

‘HASTANE KUZEY’E GİTTİĞİ ZAMAN ANA MERKEZDEKİ SİRKÜLASYONDA AZALMA OLACAK’

Katıldığı genel kurulda Devlet Hastanesi’nin bu yıl taşınacağını da hatırlatarak sözlerine devam eden Babaş; “Devlet Hastanesi’nin gitmesi ile beraber bu güzergâhtaki alışverişi nasıl koruyacağımız konusu çok önemli. Kışla Parkı’ndan dolmuşa bindiğinizde seyahat edenlerin yüzde 50’si hastaneye gidiyor. Hastane Kuzey’e gittiği zaman ana merkezdeki sirkülasyonda azalma olacak. Bunu biz nasıl kapatacağız? Onun için Güney’e ve merkeze çalışmalarımızı hızlandırdık. Şuanda sözleşmesini imzalamak üzereyiz. Saat Kulesi’nden Seyrantepe’ye bir Teleferik Projesi var. Yine merkezde Kasaplar Hali, Nasrullah Meydanı, Bakırcılar Çarşısı projeleri bitti. Şuanda uygulamayı bekliyor. Kasaplar Hali’nde projeyi yaptık. Tekrar oradaki esnaflarımızla konuşacağız. Ama geri adım yok. Sonuna kadar bu yerlerin iyileştirilmesi için uğraşacağız” dedi.

‘ŞEHİRCİLİK SADECE FİZİKSEL YAPILARLA DA OLMUYOR’

“Şehircilik sadece fiziksel yapılarla da olmuyor” diyen Babaş; “Spor faaliyetleri ve kültür sanat etkinliklerinin de şehrin gelişimine büyük katkılara var. Bu noktada da Kastamonu kendini duyurmaya başladı. Sadece fiziki yapılanma ile Kastamonu’nun bu kadar büyük reklamını yapamıyorsunuz. Ne yaptı Kastamonuspor? Hem Ziraat Türkiye Kupası’nda hem de lig de başarı gösterdi. Televizyon kanallarını açıyorsunuz. Bizden bahsediyorlar. Bu da bizim artımız. Kastamonu için, Kastamonu esnafı için artıdır bunlar. Hedeflerimizden şaşmadan çalışmalara devam edeceğiz” diyerek Kastamonuspor’un başarısına da değindi.

 ‘HALK OTOBÜSLERİ 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIMIZDAN ÜCRET ALMAYACAKLAR’

Kastamonu’da önemli konulardan bir tanesi de 65 yaş üstü vatandaşların halk otobüslerinden ücretsiz olarak faydalanmaları oldu. Bu konuya da açıklık getiren Babaş; “65 yaş üstü vatandaşlarımız ulaşımlarının düzene bağlanması ile ilgili bir problem vardı. Ocak Ayı’ndan itibaren de yeni bir mevzuat çıktı. Halk otobüsleri 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan ücret almayacaklar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bunu sübvanse ediyor. Yani ilimizde araç başına aylık 600 TL para ödüyorlar. Öncesinde de bunu söyledik. Hükümetimiz de bu konuda düzenleme getirdi ve uygulanmaya başlanıyor” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı. 65 yaş üzeri vatandaşların ücretsiz taşınması için Kastamonu’da da çalışmalar devam ederken uygulamanın önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.